Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /RADOM/Burze z gradem i wiatrem do 100km/h w regionie i u pielgrzymów

Wiadomości z Radomia

Burze z gradem i wiatrem do 100km/h w regionie i u pielgrzymów

12 sierpień 2019 / Tekst

Ostrzeżenie 2. stopnia przed burzami w regionie radomskim zmieniono na 1. stopień. Mamy też prognozę pogody dla pielgrzymów z diecezji radomskiej.

fot. Wikimediaimages/pixabay.com
fot. Wikimediaimages/pixabay.com

Ostrzeżenie dotyczy Radomia oraz powiatów: radomskiego, lipskiego, zwoleńskiego, szydłowieckiego, przysuskiego, a także całego województwa świętokrzyskiego, w tym powiatu koneckiego.

- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami grad - informuje Kamil Walczak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie obowiązuje do 6 rano 13 sierpnia.

Sprawdzamy też pogodę dla pielgrzymów. Kolumna I radomska idzie z Kuźnicy Grodziskiej do Mokrzesza, a kolumna II z Dobromierza do Soborzyc, Garnka, Raczkowic, Ciężkowic i Cielętnik.

W powiecie częstochowskim obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia przed burzami.

- Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 90 km/h , lokalnie do 110 km/h - mówi Adam Dziedzic, synoptyk IMGW.

Przed burzami ostrzegają też Świętokrzyscy Łowcy Burz.

- Czeka nas ciężka doba pod względem zjawisk burzowych, bowiem już w drugiej części dnia warunki konwekcyjne pozwolą na formowanie się silnych superkomórek burzowych z opadami dużego gradu, silnymi porywami wiatru oraz wysoką aktywnością elektryczną. Na wieczór i w nocy prognozuje się dotarcie do naszego województwa układu wielokomórkowego w formie MCS z wbudowanymi superkomórkami burzowymi, na którego czele spodziewamy się silnych porywów wiatru do 100-110 km/h oraz nawalnych opadów deszczu do 40-45 mm - czytamy w komunikacie.

Strażacy apelują, żeby zabezpieczyć na balkonach i tarasach rzeczy, które może porwać wiatr, pozamykać drzwi i okna i wyłączyć urzadzenia elektryczne i gazowe. Należy unikać otwartych przestrzeni i nie szukać schronienia w pobliżu drzew czy słupów.

- W związku z pojawiającym się alertami pogodowymi apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy by pousuwać z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pozamykajmy okna i drzwi, w miarę możliwości powyłączajmy urządzenia elektryczne i gazowe. Pamiętajmy by unikać otwartej przestrzeni, bezwzględnie nie szukać schronienia również pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi - wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Nie szukajmy także schronienia pod lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku, śledząc komunikaty radiowe, telewizyjne czy też internetowe - radzi Konrad Neska z radomskiej straży pożarnej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4