Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

KULTURA

Orońsko na wyciągnięcie ręki

niedziela, 24 kwietnia 2016 12:11 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł
Do 30 lipca oglądać można wystawę pt. "Orońsko. 17 km w linii prostej" przygotowanej przez Centrum Rzeźby Polskiej w oparciu o kolekcję instytucji i prace artystów z nią związanych. W piątek, 22 kwietnia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" odbył się wernisaż wystawy.

- Orońsko jest absolutną perłą, jeżeli chodzi o sztukę polską, nie tylko ze względu na urocze położenie, ale również ze względu na charakter zbiorów. 17 km w linii prostej to naprawdę niewiele. Bardzo zależało mi na tym, żeby ta wystawa była w tym terminie, dlatego, że za kilka tygodni będziemy mieli Noc Muzeów i do "Elektrowni" przyjdzie "Cały Radom". "Cały Radom", który wie, że Orońsko jest tak niedaleko, ale wybiera się tam tylko po to, by w parku zrobić sobie zdjęcia ślubne. Chcieliśmy, żeby Radom poczuł klimat tamtych wystaw, poprzez dzieła, które zgromadziliśmy tutaj. - powiedział Zbigniew Belowski - wicedyrektor MCSW "Elektrownia" podczas otwarcia wystawy.

Spośród blisko 2000 dzieł wybrano kilkadziesiąt rzeźb, obiektów i instalacji – dzieł artystów różnych generacji, pokazujących różne poetyki i sposoby widzenia, jakimi operowali bądź ciągle operują prezentowani na niej artyści. Jest także prezentacją części kolekcji orońskiej, w której zasadniczym kryterium doboru eksponatów jest ranga twórcy i wartość jego dzieła w odniesieniu do zjawisk polskiej i światowej sztuki. Więcej na temat prac, które zobaczyć można w "Elektrowni" mówi Eulalia Domanowska - kurator wystawy, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku:

 wszystkie prace opatrzone są opisami, na których przeczytać można informacje dotyczące zarówno dzieła, jak i jego autora. Wystawa czynna będzie dokońca lipca, a do odwiedzenia jej zachęca dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" - Włodzimierz Pujanek: