Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

KULTURA

Ambasador USA w Polsce z wizytą w American Corner Radom

wtorek, 24 października 2017 10:22 / Autor: Monika Nowakowska
foto: American Corner Radom
Monika Nowakowska

Placówka od lat współpracuje z Ambasadą USA w Warszawie, a 11 października gościła delegację placówki dyplomatycznej i ambasadora Paula W Jones'a. W skład delegacji weszli Alice Chu - attaché ds. prasy, Gretchen Frankie - zastępca attaché ds. prasy oraz Jerzy Roguski - dyrektor American Spaces Unit.

Ambasador poruszył kwestie dotyczące edukacji (ruch STEM - Science, Technology, Education, Mathematics), dotychczasowej współpracy AmC Radom z Ambasadą USA w Warszawie (wspólnie realizowane wydarzenia, itd.), a także historii. Była mowa o zbliżającej się rocznicy 100 lecia polsko-amerykańskich relacji dyplomatycznych, zbliżającego się święta odzyskania niepodległości przez Polskę, a także o obecności amerykańskich pilotów w Radomiu podczas II Wojny Światowej - a to za sprawą kolejnego gościa - historyka i reżysera filmów dokumentalnych - Przemysława Bednarczyka. Projekcja filmu jego autorstwa - "Lady from Hell. Odyseja Wschodnia 1945" i dyskusja wokół jego powstania były ważnym elementem wieczoru. Ambasador wysłuchał nieznanej sobie dotąd historii załogi amerykańskiego bombowca, który podczas wojny, awaryjnie lądował na lotnisku w Radomiu. Zainteresował się również informacją o tym, że w przygotowaniu znajdują się filmy ukazujące losy żołnierzy amerykańskich polskiego pochodzenia, którzy uczestniczyli w Wojnie Secesyjnej w latach 1861-1865 oraz w operacji „D-Day” w Normandii w 1944 roku, podczas II Wojny Światowej.

Jednym z elementów wizyty było również współorganizowanie przez AmC Radom spotkania ambasadora z młodzieżą i nauczycielami zaprzyjaźnionego VI L.O. im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Spotkanie z uczniami, m.in. olimpijczykami ogólnopolskich (i nie tylko) konkursów informatycznych czy matematycznych było ciekawym doświadczeniem nie tylko dla uczniów, ale także dla dyplomaty, który pochwalił poziom j. angielskiego prowadzących prezentację kochanowszczaków oraz pozostałej młodzieży biorącej udział w dyskusji.

Jednym z powodów wizyty Ambasadora Jones'a w VI LO Im. J. Kochanowskiego w Radomiu było również przekazanie placówce szeregu książek w ramach programu Bridge of Books.

Zapraszamy do nas: