Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Etelbert, król
Dziś jest: 24 lutego 2020

KULTURA

Adrian Szary. 15 wierszy na XV-leciu

10 lutego 2020, 11:00 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Adrian Szary
Elżbieta Warchoł

Autorski wieczór literacki Adriana Szarego zatytułowany „15 wierszy na XV-leciu” odbył się 5 lutego w Filii nr 6 na Os. XV lecia.

Podczas spotkania Adrian Szary odczytał teksty: „Szarość”, „Radom” i „Do brody” z tomu „CV” (2011); „Sadkowska” z „Wianka z myśli” (2007); „Janek” z „Abecedarium” (2012); „Parkowa” z „Sylwy” (2013); „Notatki z filozofii” z książki „Heureza” (2013); „Akacjowa” z „Horoskopów” (2015); „Drzewo” z „Dekontaminacji” (2017) oraz „Alergia” z tomu „Kontenans” (2019). Nie zabrakło też najnowszych wierszy, takich jak: „Nie.Znajomi”; „Faust pisze do Leszka Żulińskiego” oraz cyklu o Szarym człowieku: „Szary człowiek myśli o swojej ojczyźnie”; „Szary człowiek słucha szanty” i na koniec „Szary człowiek układa fraszkę o kozie”. Razem piętnaście wierszy. W rozmowie z Darkiem Wróblem, który prowadził wieczór Adrian Szary mówił o: związkach z osiedlem XV-lecia. To tu autor spędził pierwsze trzy lata swojego życia, przy ul. Chrobrego, w kościele Matki Bożej Miłosierdzia, przy ul. Miłej, został ochrzczony, a po latach uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, przy ul. Kusocińskiego i podjął pracę w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka”, przy ul. Chrobrego. Na tym osiedlu korzystał też z usług jednego, z najstarszych chyba fryzjerów w Radomiu - opowiadał Adrian Szary.

Rozmowie towarzyszyła prezentacja zdjęć osiedla autorstwa Benedykta Rogali, ucznia Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. Spotkanie wpisywało się bowiem w jubileusz 60-lecia Osiedla XV-lecia. Odbył się też Turniej Jednego Wiersza. Wzięło w nim udział ośmioro autorów. Przyznane zostały następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – Aleksandra Młyńska, II miejsce – Elżbieta Kęsiak, III miejsce – Anna Lach. Wyróżnienie – Elżbieta Wawrzecka – Orchel. Nagroda Publiczności – Amelia Pudzianowska

Ponadto swoje wiersze zaprezentowali: Ewelina Maleta, Kalina Pudzianowska i Cezary Gawor. Wszystkie wiersze dotyczyły osiedla XV-lecia lub innych radomskich ulic. Nagrodami w konkursie były antologie: „Poezja na każdy dzień” i „Strefa ciszy”. Przyznane zostały też dyplomy.

Adrian Szary zaprasza wszystkich miłośników poezji i piszących poezję na warsztaty literackie w Klubie Arka. Najbliższe spotkanie już 26 lutego w „Arce”, przy ul. Kelles – Krauza 19, w Radomiu. Początek o godz. 16. .

Zapraszamy do nas:
Free Web Counter stats counter