Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: 13 lipca 2020

Muzea

Malczewski na topie

poniedziałek, 23 marca 2020 21:55 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. https://sztuka.agraart.pl
Jakub Szczechowski

Jeszcze nikt tyle w Polsce nie zapłacił za dzieło Jacka Malczewskiego. Obraz "Artysta i chimera" został sprzedany za rekordową kwotę 3 mln 658 tys. zł. 

 Licytacja została przeprowadzona w niedzielę. Cena wywoławcza dzieła z 1906 roku wynosiła 500 tys. zł, a estymacja (szacunkowa wartość) została określona na 700 tys. – 1 mln 200 tys. zł. Obraz jest częścią tryptyku "Stara baśń" (późniejszy tytuł "Sztuka"). Chimera symbolizująca sztukę i artysta jako jej niewolnik to jeden z ulubionych motywów twórczych malarza. "Indywidualnością, siłą wewnętrzną, tęgością formy /…/ wybija się Jacka Malczewskiego tryptyk: „Chimera“. Stara, jak świat, a zawsze nowa, jak świt dzienny i zawsze po wszystkie czasy powtarzająca się baśń… Sztuką ją zwiemy; kogo w posiadanie pochwyci, tego już trzyma na zawsze, a bierze tylko tych – co kocha, tych tylko zatrzymuje, tym rwie struny serdeczne i w tych tylko zatapia szpony najgłębiej w ciało i dusze: wżera się, chłonie i… niszczy!" - tak o tryptyku pisał ponad 100 lat temu polski malarz i krytyk artystyczny Władysław Wankie.

- To bardzo dobry efekt. Powinniśmy cieszyć się, wszyscy radomianie, ponieważ koneserzy dostrzegają kunszt pracy pędzla Jacka Malczewskiego. Staje się on także gwarantem lokaty kapitału. Dla muzeum jest to niesamowity zaszczyt, że Jacek Malczewski jest tak wyróżniony. To dla nas niesamowita promocja - mówi dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Leszek Ruszczyk.

Obecnie Muzeum im. Jacka Malczewskiego można zwiedzać wirtualnie. - Będziemy szykować dla państwa same hity - zachęca Leszek Ruszczyk.

 

źródło: https://www.agraart.pl

Zapraszamy do nas: