Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

KULTURA

Powstanie trzeci mural z obrazem Jacka Malczewskiego

wtorek, 26 kwietnia 2022 09:19 / Autor: Magdalena Król
fot. Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria/Facebook
Magdalena Król

Kolejny mural przedstawiający dzieło Jacka Malczewskiego powstanie w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Mural zostanie namalowany na ścianie Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego przy ul. Malczewskiego 29. Tam zostanie przeniesiony obraz z 1917 roku pt. „Pytia”. Oryginalny obraz Jacka Malczewskiego znajduje się w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego.

- Dokonaliśmy takiego wyboru, aby w ten symboliczny sposób wyrazić naszą pamięć i solidarność z artystami i środowiskiem artystyczno-kulturalnym ogarniętej wojną Ukrainy. Oczywiście podstawowy cel jaki nam przyświeca, to promowanie związków Jacka Malczewskiego z Radomiem. Uznaliśmy, że skoro mamy się czym chwalić, to należy to robić – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku w Radomiu powstały dwa murale przedstawiające obrazy Jacka Malczewskiego. Pierwszy z ich to „Zatruta studnia z chimerą”, który zdobi ścianę budynku Wydziału Sztuki UTH, zaś drugi to „Kobieta z faunem”, który jest widoczny na ścianie Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego przy ul. Warszawskiej.

Nowy mural, podobnie jak dwa poprzednie powstanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt realizuje „Łaźnia” Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. Mural wykona Łukasz Rudecki.