Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

KULTURA

Michał Sobol we Wsoli

wtorek, 14 listopada 2023 21:41 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: prywatne archiwum poety
Elżbieta Warchoł

Michał Sobol będzie w niedzielę, 19 listopada 2023 roku gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Rozmowę z poetą (nie tylko o jego najnowszym tomie wierszy) poprowadzi Anna Spólna.

Michał Sobol, poeta, laureat między innymi Nagrody Literackiej Gdynia, a także Nagrody Literackiej Miasta Radomia, będzie gościem Muzeum Witolda Gombrowicza. Spotkanie, które poprowadzi Anna Spólna, odbędzie się w niedzielę, 19 listopada 2023 roku. Początek o godzinie 17.00.

Michał Sobol debiutował w 1996 roku, publikował między innymi w „NaGłosie”, „Twórczości”, „Kresach”, „Lampie”, „Znaku” i „Zeszytach Literackich”. Jest autorem kilku tomów wierszy. Za zbiór „Schrony” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia. Tomy „Wieść” i „Pulsary” nominowane były do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Za „Pulsary” Michał Sobol otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Radomia. Jego wiersze tłumaczono na angielski, kataloński, niemiecki, słoweński i szwedzki. W tym roku w wydawnictwie Nisza ukazała się siódma książka poetycka Michała Sobola - „Trasy przelotów”. Wiersze z tego tomu każą na przemian spoglądać w górę i przyglądać się drobinom codzienności. Bohater sytuuje się na przecięciu transcendentnego i przyziemnego: próbuje zrozumieć, czy ktoś (Ktoś?) lub coś może nadać znaczenie naszemu „tu i teraz”. Biologia, teologia, filozofia i technologia, potraktowane z charakterystycznym dla Sobola, pełnym dystansu humorem, wprowadzają do współczesnej poezji nowy, zaskakujący ton.

„Trasy przelotów” będą punktem wyjścia rozmowy, którą z poetą poprowadzi Anna Spólna, krytyczka i literaturoznawczyni, wykładowczyni akademicka. Ale, jak zapowiada prowadząca, będzie chciała z poetą porozmawiać także ogólnie o poezji, zjawiskach paranormalnych, przemijaniu i uważności.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, w niedzielę, 19 listopada br. o godzinie 17.00. Dojazd z Radomia do Wsoli bezpłatnym autobusem, który odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta (kier. os. Michałów) o godz. 16.20. Powrót po spotkaniu tym samym autobusem.