Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

Wystawy

Ceramiczna wystawa otwarta w Opocznie

wtorek, 26 marca 2024 15:21 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Nową wystawę można oglądać w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Na otwarcie ekspozycji „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” przyjechali potomkowie dawnych właścicieli fabryki płytek w Opocznie.

„Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” to pierwsza stała wystawa w Muzeum Regionalnym w Opocznie, która ukazuje historię przemysłu ceramicznego w mieście. Jak mówi Adam Grabowski, dyrektor placówki, oglądający ekspozycję mogą zapoznać się m.in. z początkami fabryki „Dziewulski i bracia Lange”. A te sięgają lat 80. XIX wieku. Płytki z przełomu XIX i XX wieku można zobaczyć m.in. na prezentowanej w muzeum wystawie. Są też dokumenty, zdjęcia. – Całość pokazana jest w nowoczesny sposób, by także ludzi młodzi zaciekawić ceramiczną historią Opoczna – mówi Adam Grabowski.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział potomkowie Jana Dziewulskiego, współzałożyciela fabryki. Jego wnuczka Jadwiga Dziewulska-Komender przyznała, że przyjazd do Opoczna jest dla niej wspomnieniem przeszłości, ale i wielką radością. – Cieszę się, że miasto się rozwija i że właśnie do tego przyczynili się w jakiś sposób moi przodkowie – mówiła.

Prawnuczka Jana Dziewulskiego Joanna Opolska mówiła, że przemysł ceramiczny, tak jak dawniej, napędza rozwój Opoczna.

Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna, mówił o planach związanych z dalszym upamiętnianiem tradycji ceramicznej miasta. Chodzi o budowę w Opocznie Muzeum Płytki Ceramicznej.

Wystawę „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” można oglądać w budynku Muzeum Regionalnego w Opocznie.