Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

KULTURA

Rok Witolda Gombrowicza

czwartek, 04 kwietnia 2024 19:45 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Maciej Bociański
Elżbieta Warchoł

Festiwale, konkursy, koncerty, spotkania i dyskusje złożą się na program obchodów 120 rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza. Wydarzenia będą odbywały się w Polsce i we Francji, w której pisarz spędził ostatnie lata życia. Organizatorem, współorganizatorem lub koordynatorem większości z nich będzie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Przygotowanie wydarzeń finansowo wsparł Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W 2024 roku przypada 120 rocznica urodzin Witolda Gombrowicza, jednego z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku i najczęściej wystawianego na świecie polskiego dramaturga. Dlatego decyzją Senatu RP Witold Gombrowicz został jednym z patronów roku 2024, także Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza na Mazowszu.

Zarząd województwa podjął decyzję na przeznaczenie 470 tysięcy złotych na promocję tego niebywałego wydarzenia, na promocję wszystkich okoliczności, wszystkich imprez, które będą się odbywały nie tylko w Polsce, nie tylko na Mazowszu, nie tylko na ziemi radomskiej, ale również choćby w Paryżu czy w Vence, tam, gdzie ostatnie pięć lat życia spędził Witold Gombrowicz

Wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski:

Obchody Roku Gombrowiczowskiego zaplanowane zostały szeroko. 8 dużych wydarzeń odbędzie się w Polsce – w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, w Radomiu, Warszawie oraz w kilku innych wybranych miejscowościach. 9 przedsięwzięć zaplanowano we Francji, z czego 5 odbędzie się w Paryżu, 4 w Vence. Organizatorem, współorganizatorem lub koordynatorem większości z nich jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Kierownik muzeum Tomasz Tyczyński:

Przygotowanie tak bogatego w wydarzenia programu, zaplanowanie i ustalenie miejsc – w Polsce i we Francji - poprzedziły tygodnie pracy, sprawdzania możliwości i uzgadniania terminów. Pierwsze przymiarki robiliśmy już dwa lata temu. Kierownik muzeum Tomasz Tyczyński:

Obchody roku Gombrowiczowskiego już właściwie rozpoczęły się. W Bibliotece Polskiej w Paryżu w rozmowie o Gombrowiczu i Miłoszu uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Literackiego Kultura Paryska, Uniwersytetu Warszawskiego i paryskiej Sorbony. Trwa konkurs na monodram gombrowiczowski – termin nadsyłania zgłoszeń mija z końcem kwietnia. Partnerami konkursu są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski w Warszawie.

W maju Muzeum Gombrowicza opublikuje ilustracje do „Ferdydurke” autorstwa Klaudia Kiercz-Długołęcka nie zdradzając szczegółów, powiedzieć możemy, ze będzie to niezwykle oryginalna publikacja. Ewa Witkowska zastępca kierownika muzeum:

W letnich wydarzeniach plenerowych w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli wezmą udział m.in. Artur Andrus, Krzysztof Gosztyła i Lech Janerka. Także wrześniowy festiwal „Opętani literaturą” będzie miał w tym roku urodzinowy charakter. Rozmowy o Gombrowiczu i literaturze będą trwały także późną jesienią i na początku przyszłego roku. Muzeum planuje debaty o tym, że im mądrzej, tym głupiej, czyli jak mówić o Gombrowiczu, a także o tym, czego jeszcze nie wiemy o Gombrowiczach. Placówka we Wsoli będzie też partnerem wydarzeń Gombrowiczowskich m.in. w Gdańsku i Sandomierzu, zaś instytucjom kultury zaproponuje interesujący i łatwy do realizacji projekt wystawy Gombrowiczowskiej.