Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Środa, 30 października 2024

KULTURA

Spełni się marzenie Wojciecha Fangora

środa, 17 lipca 2024 19:11 / Autor: Elżbieta Warchoł
Spełni się marzenie Wojciecha Fangora
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

W Radomiu powstanie FANGORIUM. Podpisany został list intencyjny między Fundacją Promocji Twórczości Wojciecha Fangora, Samorządem Woj. Mazowieckiego oraz Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu dotyczący przekazania do radomskiej placówki ok. 50 dzieł Wojciecha Fangora. W przyszłości w Błędowie, gdzie artysta mieszkał i miał swoją pracownię ma powstać muzeum i oddział MCSW Elektrownia w Radomiu.

List intencyjny dotyczący przekazania do MCSW Elektrownia w Radomiu części rodzinnej kolekcji dzieł Wojciecha Fangora został podpisany w środę, 17 lipca 2024 roku w Radomiu. Do placówki ma trafić ok. 50 dzieł Wojciecha Fangora. Dzieła przekaże Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora. Umowę podpisał Marszałek Adam Struzik:

Zabiegi o pozyskanie dzieła Wojciecha Fangora trwały 5 lat - mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski:

Wkrótce do radomskiej Elektrowni trafi ok. 50 dzieł Wojciecha Fangora. Ich wyborem zajmie się specjalnie powołany zespół. Ostateczną decyzję o wyborze dzieł podejmie rodzina i Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora. Prezes fundacji i spadkobierca dzieł Piotr Patkowski:

To wielka chwila. Wiele instytucji kultury zabiegało o pozyskanie dzieł wielkiego mistrza. Teraz dzięki planowanej rozbudowie Elektrowni spełni się marzenie Wojciecha Fangora, by w Radomiu powstała kolekcja jego dzieł. Dyrektor MCSW Elektrownia Włodzimierz Pujanek:

Wojciech Fangor urodził się w 1922 r. w Warszawie. Malarstwa uczył się prywatnie u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego, a w 1946 r. otrzymał zaocznie dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta pracował m.in. nad zespołem sportowym „Warszawianka" i wnętrzami dworca Warszawa-Śródmieście. Jako autor ponad 100 plakatów współtworzył polską szkołę plakatu, która w latach 60. zdobyła międzynarodowy rozgłos. W 1961 r. wyjechał z Polski, najpierw przebywał w Berlinie Zachodnim, następnie w Anglii, a w 1966 roku zamieszkał w USA. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu. W 1970 r. dzieła Fangora, jako jedynego polskiego artysty w historii, zostały pokazane na monograficznej wystawie w Muzeum Solomona Guggenheima w Nowym Jorku.

Wojciech Fangor został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2014, którą przyznano artyście za całokształt twórczości malarskiej. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk.