Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Końskie (Św Mikołaja)
Dziś jest: Poniedziałek, 17 maja 2021

RADOM

O współpracy Airbus Helicopters z UTH w Radomiu

czwartek, 09 lipca 2015 13:30 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł
Efekty współpracy już we wrześniu.
Uniwersytet Technologiczno- Humanistyczny w Radomiu od czerwca ubiegłego roku współpracuje z firmą Airbus Helicopters. Wyniki współpracy naukowej poznamy już we wrześniu. Jak przypomniał podczas konferencji prasowej w czwartek, 9 lipca rektor UTH w Radomiu prof. Zbigniew Łukasik- W czerwcu ubiegłego roku podczas targów w Gdańsku, Uniwersytet w Radomiu podpisał umowę o współpracy z firmą Airbus Helicopters. Kończą się właśnie prace nad ważnym elementem wyposażenia śmigłowca- poinformował przebywający w Radomiu wiceprezes Airbus Helicopters Tomasz Krysiński. Oczywiście nie mogę teraz podać dokładnego opisu, to element bardzo ważny, widoczny w śmigłowcu, który jest ważny dla użytkowników śmigłowca- mówił prezes Krysiński. Propozycja uczelni w Radomiu pomoże nam przy opracowaniu tego elementu, pomoże zrobić go w bardzo prosty sposób. Podniesie sprawność elementu i obniży jego masę oraz obniży koszty. Jest to owoc rocznej pracy koncepcyjnej, realizacyjnej i teraz wdrożeniowej- dodaje prezes Krysiński. Dzisiaj rano zrobiliśmy zebranie, przechodzimy teraz do następnego etapu pracy, który będzie polegał na sprawdzaniu tego elementu w laboratorium i potem pracy wdrożeniowej. Element będzie produkowany w Radomiu- wyjaśnia prezes Tomasz Krysiński. We wrześniu zaprezentowanych będzie więcej informacji na jego temat- zapewnia.
Zapytany o nowe miejsca pracy w Radomiu- potwierdza, że według wstępnych deklaracji firmy Airbus w Radomiu ma powstać 250 miejsc pracy. Jest to strategia calej Grupy Airbus nie tylko w Radomiu, ale w całej Polsce. Chcemy stworzyć miejsca pracy wysokowartościowe- wyjaśnia prezes Krysiński. Pokazaliśmy ten element od koncepcji, prób wdrożeniowych i produkcji. Dalej działamy tą ścieżką- dodaje Tomasz Krysiński. Nasza Grupa zawsze wypełnia swoje zobowiązania zgodnie z tradycją. W Radomiu powstanie 250 wysokowartościowych miejsc pracy przy realizacji elementów mechanicznych śmigłowca oraz wyposażenia śmigłowca- potwierdza prezes Krysiński. 
Ze współpracy z firmą Airbus Helicopters i z jej efektów cieszy się rektor Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu profesor Zbigniew Łukasik. Nasza współpraca układa się bardzo dobrze, są efekty współpracy. Dziś został oceniony produkt, który wypracowaliśmy. Opracowany był od podstaw pod względem konstrukcyjnym, technologicznym. Była też telekonferencja z ośrodkiem we Francji, oceniany był projekt i stanowisko badawcze oraz prototyp. Teraz prototyp będzie badany w naszym laboratorium- wyjaśnia prof. Łukasik. Produkt został wysoko oceniony i strona francuska oraz osoby obecne w Radomiu są zadowolone z efektów naszej współpracy. Praca nad elementem do śmigłowca trwała ponad rok- dodaje profesor Łukasik. Nad elementem do śmigłowca pracowała grupa ok. 10 radomskich naukowców z Wydziałów Mechanicznego oraz Transportu i Elektrotechniki. Całość prac finansuje firma Airbus Helicopters- wyjaśnia prof. Łukasik. Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami zaprezentowany został cały model prac nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi dla produktów Grupy Airbus. Mowa była o pracach koncepcyjnych nad nowymi produktami oraz podejmowanych inwestycjach w Polsce, w tym także w Radomiu.