Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

Radom jednak bez Caracali

środa, 25 listopada 2015 18:15 / Autor:
Radom jednak bez Caracali
fot. Força Aérea Brasileira/flickr.com
- Kontrakt na Caracale nie został podpisany - poinformował podczas trwającego w środę posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej szef MON Antoni Macierewicz.

- Porozumienie ws. śmigłowców wielozadaniowych zostało podjęte mimo wielu uchybień, które były widoczne już na etapie technicznych możliwości helikoptera typu Caracal. Dlatego MON będzie zmierzało do podjęcia tego przetargu na nowo, jeżeli rozstrzygnięcie dotyczące offsetu sprawi, że kontrakt nie będzie mógł być zawarty - tłumaczył podczas posiedzenia szef MON Antoni Macierewicz. Jak podkreślał, jego resort będzie starał się doprowadzić do realizacji kontraktu na dostawę uzbrojenia przez Polskie zakłady.

- Będziemy liczyli na to, że wówczas fabryki produkujące w Polsce sprzęt równoważny będą gotowe do wzięcia udziału w tym przetargu - wyjaśnił minister Macierewicz. - Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpi dopiero po pozytywnym zaopiniowaniu przez Ministerstwo Gospodarki - zaznaczył minister Obrony Narodowej. Nasi partnerzy z Francji zostali dokładnie o tym powiadomieni - zaznaczył Antoni Macierewicz.

W ub. roku prezydent Radomia Radosław Witkowski poinformował, że w Radomiu dojdzie do współpracy między firmą Airbus Helicopters a Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w zakresie rozwoju projektów francuskiej firmy. W lipcu tego roku z kolei prezydent Witkowski oraz ówczesny minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak deklarowali powstanie w Radomiu tzw. wyżyny lotniczej, mającej za zadanie rozwijanie bazy naukowej oraz inwestycji lotniczych i kosmicznych, dzięki której miało powstać „ponad tysiąc miejsc pracy” w Radomiu, Łodzi i Dęblinie. List intencyjny w tej sprawie podpisano w październiku br. 

Impulsem do utworzenia Wyżyny, jak tłumaczono, miało być francuskie konsorcjum Airbus Helicopters, i mający zostać zrealizowany przez nie kontrakt na wielozadaniowe śmigłowce Caracal. Firma deklarowała chęć uruchomienia w Radomiu produkcji wyciągarek do śmigłowców, dzięki czemu zatrudnienie miało znaleźć  250 osób.

Dziś prezydent Radomia Radosław Witkowski pytany przez Radio Plus Radom o decyzję MON nie chciał udzielić komentarza. Poinformował jedynie, że musi zapoznać się z wyjaśnieniami szefa resortu.

Wypowiedź Antoniego Macierewicza ws. Caracali podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej: