Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

RADOM

Elektronik ma 50 lat

środa, 18 października 2017 08:42 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Złoty jubileusz świętuje Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu. W piątek odbędą się główne obchody.

 

Wszystko zaczęło się 1 września 1967 roku. - Powstają szkoły telekomunikacyjne - Technikum i Zasadnicza Szkoła Telekomunikacyjna. Szkoły te bazowały na nauczycielach, budynkach, pracowniach Technikum Mechanicznego. 1 września 1969 roku szkoły telekomunikacyjne zaczęły pracę w nowym budynku przy ul. 1 Maja 68, gdzie dziś znajduje się Zespół Szkół Muzycznych. 1 września 1976 roku szkole zostaje nadana nazwa Zespół Szkół Elektronicznych i rozpoczyna działalność przy ul. Sadkowskiej - opowiada Krystyna Dasiewicz, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu.

Na początku nauka odbywała się na kierunkach: radiotechnika i telewizja oraz telekomunikacja. Przez długi czas wiodąca była elektronika ogólna. Już w XXI wieku utworzone zostały klasy: technik informatyk, technik teleinformatyk, technik mechatronik. W tym roku ruszył technik automatyk. 

W roku szkolnym 2017/2018 w Elektroniku uczy się 850 uczniów, w tym 35 dziewcząt. Szkoła bryluje w rankingach, a uczniowie osiągają liczne sukcesy, nie tylko w elektronice. - Myślę, że pretendujemy do miana szkoły elitarnej. Przyjmujemy uczniów z bardzo wysoką średnią z egzaminów gimnazjalnych. Nasi uczniowie osiągają ogromne sukcesy. Chcemy się rozwijać. Obecnych pięć kierunków spełnia na dziś oczekiwania naszych uczniów, natomiast widzimy inne potrzeby. Dosyć ciekawym kierunkiem mogłaby okazać się awionika czy zastosowanie awioniki w medycynie. Rozwijamy się. Na pewno przed nami rozmowy i podjęcie decyzji w sprawie lokalowej. Zaczyna nam być po prostu ciasno - mówi także o planach dyrektor  szkoły Konrad Witkowski. Zespół Szkół Elektronicznych  złożył też wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej na doposażenie pracowni. Chodzi o 365 tys. zł.

Zespół Szkół Elektronicznych chwalą uczniowie. Nie są tu z przypadku. Cieszą się zdobywanymi umiejętnościami i perspektywami na przyszłość. Rozmawialiśmy z Aleksandrą Konofał, Kacprem Woźniakiem i Filipem Kopytem.

Obchody rozpoczną się w piątek 20 października o godz. 9 od Mszy Św. w kościele Matki Bożej Królowej Świata. Następnie uczestnicy przejdą na galę do Zespołu Szkół Muzycznych. Będzie można przypomnieć sobie historię szkoły, dowiedzieć się o tym, jak się rozwija obecnie. Nie zabraknie występów artystycznych z udziałem uzdolnionych absolwentów. Trzecia część obchodów odbędzie się już w Zespole Szkół Elektronicznych. O godz. 15 rozpocznie się spotkanie absolwentów. Będzie można m.in. zwiedzić poszczególne pracownie i oczywiście powspominać.

 

Zapraszamy do nas: