Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 maja 2024

RADOM

Infekcje i biegunki przez... brudne ręce!

wtorek, 15 października 2019 14:14 / Autor: Weronika Chochoł
fot. K. Gajewska/MSS Radom
Weronika Chochoł

Ponad 70 procent chorób wywołują bakterie przenoszone przez ręce. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu w związku obchodzonym 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk, odbyła się akcja edukacyjna dla najmłodszych pacjentów. Z lekcji mycia rąk skorzystali również dorośli.

Jak podaje UNICEF, każdego dnia blisko półtora tysiąca dzieci poniżej piątego roku życia umiera w wyniku chorób spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. W Polsce w większości jest dostęp do czystej wody, mydła i sanitariatów. Jednak wielu przypadkach brakuje wyobraźni, rozsądku i... czasu. Okazuje się, że co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta nie myją rąk po wyjściu z toalety. Często zdarza się, że zamiast  u m y ć  ręce, zwyczajnie  o c h l a p u j e m y  je wodą. A to  o g r o m n a  różnica.

Dlatego Pacjenci mogli między innymi poznać technikę prawidłowego mycia rąk, wziąć udział w konkursach rysunkowych czy obejrzeć edukacyjne filmy. Nie brakowało również pogadanek dla rodziców, a wszyscy otrzymali atrakcyjne gadżety. - Chodzi nam o aktywną edukację dzieci oraz ich opiekunów - wyjaśnia Ewa Golonka - naczelna pielęgniarka w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu:

Ponad siedemdziesiąt procent chorób wywołują bakterie przenoszone przez ręce. Wśród nich biegunki, salmonellozy, robaczyce, infekcje oddechowe czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. - Ludziom trudno jest uwierzyć, czy bakterie są, czy to wymysł pracowników służby zdrowia. Musimy sobie uświadomić, że one są i o ile jedne mają dobre działanie, to drugie mogą narobić nam krzywdy - mówi Ewa Golonka i dodaje: Podobno "Częste mycia skraca życie", ale nie wolno trzymać się kurczowo tej zasady: 

Ręce należy myć przez około trzydzieści sekund, wodą i mydłem, dokładnie namydlając i spłukując całą powierzchnię dłoni. Często robimy to zbyt szybko lub zapominamy o umyciu kciuków, nadgarstków czy okolic paznokci. Nie wolno zapominać o odpowiednim wysuszeniu dłoni. Ważny jest nie tylko sposób, ale to kiedy myjemy ręce. - Najważniejsza jest tzw. "czysta piątka", czyli pięć momentów, w których należy umyć ręce - wyjaśnia Dorota Tylus z firmy Medisept:

 Wydarzenie skierowane było głównie do dzieci, ale chętnie uczestniczyli w nim również dorośli. Jednym głosem mówią: "Takie akcje są potrzebne": 

Mycie rąk wydaje się prozaiczną czynnością, którą każdy z nas wykonuje kilka razy dziennie, ale czy robimy to prawidłowo?

8 KROKÓW DO CZYSTYCH RĄK

  1. Zwilż ręce czystą, ciepłą, bieżącą wodą
  2. Nałóż niewielką ilość mydła (najlepiej mydło w płynie)
  3. Potrzyj dłonie jedna o drugą (z dala od wody)
  4. Potrzyj palce, kciuki i przestrzenie między palcami
  5. Potrzyj końce palców i paznokcie
  6. Potrzyj grzbiet każdej dłoni
  7. Opłucz ręce czystą, bieżącą wodą
  8. Osusz ręce czystym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym.