Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 maja 2024

RADOM

Unikatowe operacje w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym

czwartek, 24 października 2019 08:11 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto za: Karolina Gajewska
Elżbieta Warchoł

Nowatorskie zabiegi neurologiczne teraz także w Radomiu

Neurolodzy interwencyjni ze szpitala na radomskim Józefowie wykonali implantację stentu modyfikującego przepływ krwi w średniej wielkości tętnicach mózgowych Silk Vista Baby przez cewnik Gamma oraz trombektomię- mówi Karolina Gajewska specjalista ds. kontaktów z mediami z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Obie operacje były wykonywane w Radomiu po raz pierwszy przez znakomitych specjalistów: neurologa prof. Adama Kobayashiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii dla województwa mazowieckiego oraz wykładowcy Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, radiologa prof. Macieja Szajnera z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy współpracy instrumentariuszki Anity Niewadzisz oraz zespołu anestezjologicznego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Oba zabiegi wykonano 17 października w sali hybrydowej. Zakończyły się sukcesem. Implantacja stentu modyfikującego przepływ krwi w średniej wielkości tętnicach mózgowych Silk Vista Baby przez cewnik Gamma to zupełnie nowatorski zabieg, który od bardzo niedawna jest wykonywany na świecie. Zabieg wykonuje się w leczeniu skomplikowanych tętniaków mózgowych w celu zlikwidowania ryzyka pęknięcia tętniaka i tzw. wylewu, który jest stanem zagrożenia życia. Dzięki temu, że Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu posiada salę hybrydową, angiograf i odpowiednie oprzyrządowanie, w tym przede wszystkim odpowiednie cewniki i stenty, można było wykonać tego typu operację z powodzeniem. Temu wyjątkowemu zabiegowi poddała się pacjentka, u której stwierdzono tętniak o bardzo trudnej anatomii.

- Przez specjalny cewnik wkłada się stent, który uniemożliwia napływ krwi do tętniaka, co zmniejsza ryzyko jego pęknięcia. Stent Silk Vista Baby był po raz pierwszy zastosowany w województwie mazowieckim, natomiast cewnik Gamma po raz pierwszy w Polsce – wyjaśnia prof. Adam Kobayashi.

 

Ten sam zespół lekarzy i pielęgniarek wykonał również trombektomię na 26-latce, która trafiła do szpitala na Józefowie z udarem. Zabieg ten wykonano po raz pierwszy na południu Mazowsza.

 - Trombektomia to usuwanie skrzepliny zamykającej dużą tętnicę mózgową u pacjentów z udarem niedokrwiennym. Za pomocą specjalnych stentów i cewników do odsysania wyciąga się skrzeplinę z tętnicy pod kontrolą rentgena – tłumaczy prof. Kobayashi. By móc wykonać trombektomię ważne jest, by pacjent trafił jak najszybciej do szpitala - najlepiej w ciągu 6. godzin od wystąpienia objawów. Ważne jest również to, by placówka była wyposażona w specjalistyczny sprzęt, który można wykorzystać do tego typu operacji – szpital na radomskim Józefowie takim dysponuje. Trombektomia wykonana w odpowiednim czasie daje wymierne korzyści. - U pacjentów z dużym udarem niedokrwiennym zabieg pozwala na powrót do samodzielności w 20% przypadkach częściej niż, jak byśmy w ten sposób ich nie leczyli. W przypadku naszej pacjentki, kiedy skrzeplina zamyka tętnicę podstawną, śmiertelność wynosi aż 75%, pozostałe 25% pacjentów pozostaje trwale niesprawnymi – mówi prof. Kobayashi. Choć trombektomia nie jest zabiegiem bardzo rzadkim, bo w Polsce wykonuje się go w 17. szpitalach, to jednak na skalę regionu radomskiego to wyjątek. Niestety Radom nie wchodzi w skład tych placówek. Dlatego większość pacjentów kwalifikujących się do trombektomii kierowanych jest do Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Jednak by trombektomia przyniosła właściwe efekty, liczy się czas, dlatego Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu podjął kroki, by móc tego typu zabiegi wykonywać na miejscu.

- Im szybciej pacjent ma wykonany zabieg, tym lepiej, dlatego jest potrzeba, aby w Radomiu też funkcjonował taki ośrodek, zważywszy, że czas samego transportu i oczekiwania na transport może trwać nawet 3 godziny. Specjalistów jest mało, ale w Radomiu w tej chwili szkolimy 4 osoby, które będą mogły zapewnić opiekę pacjentom z udarem. Jednak dużo szybciej, bo już za kilka miesięcy chcemy uruchomić ostry dyżur udarowy w zakresie trombektomii z pomocą specjalistów z innych miast – wyjaśnia prof. Adam Kobayashi. (za: Karolina Gajewska specjalista ds. kontaktów z mediami z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego)