Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Pragi, ksieni
Dziś jest: Sobota, 02 marca 2024

RADOM

Cukrzycę trzeba wziąć pod rękę

sobota, 26 października 2019 14:35 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Po raz kolejny w Radomiu odbyły się regionalne obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą na Ziemi Radomskiej. - Cukrzycę trzeba polubić, wziąć ją pod rękę - mówi prezes radomskiego oddziału Stowarzyszenia Diabetyków. 

Cukrzyca to choroba podstąpna - nie boli, ale nieleczona powodować może wiele problemów zdrowotynych - od uszkodzenia wzroku, przez uszkodzenia nerwów, choroby nerek i serca po udary. Wśród podstawowych objawów cukrzycy są przede wszytkim nadwaga, otyłość, wysokie ciśnienie, nadmierna potliwość, częste oddawanie moczu czy ogólne osłabienie organizmu. Jednak diagnoza nie powinna załamywać, a skłonić do leczenia i przestrzegania kilku zasad. Dzięki temu z chorobą tą można żyć wiele lat.

Najlepszym tego przykładem są członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Działający w Radomiu oddział w sobotę, 26 października obchodził Światowy dzień Walki z Cukrzycą na Ziemi Radomskiej. Spotkanie odbyło się już po raz trzydziesty. Prezes radomskiego oddziału Stowarzyszenia - Grzegorz Barcikowski - choruje już od ponad czterdziestu lat. Jak mówi, diabetologia cały czas się rozwija, a cukrzycę po prostu trzeba polubić. Jednak obok radości z rozwoju medycyny są również bolączki związane z dostępnością leków oraz ich cenami: 

Pani Michalina choruje od trzech lat, jednak od wielu lat związana była ze Stowarzyszeniem poprzez męża. - Trzeba i można polubić się z tą chorobą, najgorsza jednak jest dieta. Pani Zofia natomiast nie choruje, ale od wielu lat wspiera w walce swojego męża. To poniekąd potwierdzenie hasła obchodów "Cukrzyca dotyczy każdej rodziny": 

- Naszym najważniejszym wyzwaniem jest dzielenie się wiedzą na temat cukrzycy z tymi, którzy jeszcze nie chorują albo z tymi, którzy nie wiedzą, że chorują - podkreśla Marcin Gierczak - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu:

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia i medale. Platynowy Medal Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Warszawie za zwycięstwo nad cukrzycą, za 50 lat walki z chorobą otrzymała Jadwiga Tworzowska. Złote Honorowe Odznaki za Zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali: Marcin Gierczak - dyrektor MOSP w Radomiu oraz Wojciech Dusza z radomskiego MOPS-u. Zarząd Rejonowy w Radomiu w podziękowaniu za współpracę w walce z cukrzycą przyznał medale "Razem w walce z cukrzycą". Otrzymali je: ks. Andrzej Tuszyński, ks. Krzysztof Bochniak, Elwira Skoczek, Ewa Kamieńska, dr Dorota Młodawska-Chołuj, dr Mirosława Jastrzębska-Pasierb, dr Henryka Jeżak, dr Jan Smutek, Olga Frynas-Duda, Barbara Kawecka, Iwona Szymańska, Kamila Kapciak-Prokop, Wiesława Skorża, Jarosław Szczepanik, Rafał Zimałek, Rafał Graczyk, Damian Subski, Michał Czachor i Stanisław Soja.

Więcej wkrótce.