Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Jan Nepomucen, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Sobota, 21 maja 2022

Wydarzenia

W hołdzie powstańcom!

środa, 22 stycznia 2020 15:41 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

157 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Ulicami miasta przeszedł dzisiaj pochód ku pamięci powstańców.

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Zostało ogłoszone tzw. Manifestem 22 stycznia w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. To było największe polskie powstanie narodowe. Do października 1864 roku zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób, około 38 tysięcy zostało zesłanych na Syberię, a około 10 tysięcy wyemigrowało.

Dziś w Radomiu odbyły się obchody upamiętniające powstańców styczniowych. Zorganizowało je II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. W obchody włączyły się także III LO im. Dionizego Czachowskiego, V LO im. Romualda Traugutta oraz VI LO im. Jana Kochanowskiego.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył biskup Piotr Turzyński.

- Walka dała smak wolności. Młodym i starszym, arystokracji, szlachcie i chłopom. Pojawiły się struktury państwa. Są niezwykłe duchowe i moralne owoce powstania. Podniosło to poczucie polskości u polskich chłopów. Historycy mówią, że powstanie obroniło chłopów od pokusy zemsty klasowej, jak to było w Rosji, na Białorusi czy Ukrainie. Dało im to podmiotowość - poczuli się ważni - mówił biskup.

Biskup zwrócił się także do młodzieży.

- Dzisiaj myśląc o powstańcach - drogi chłopaku, droga dziewczyno pomyśl sobie, że w życiu trzeba walczyć. Nie poddaj się. Podejmij zmaganie o lepsze twoje serce, módl się za rodziców, zawalcz ze swoim przyzwyczajeniem, nałogiem, smutnymi myślami - nie poddawaj się. Dopóki walczysz, dopóki chcesz, możesz zwyciężyć - nawet z Goliatem - mówił.

Odsłuchaj całą homilię:

Po mszy uczestnicy przemaszerowali do klasztoru ojców Bernardynów, gdzie złożyli kwiaty przed tablicą pułkownika Dionizego Czachowskiego. Następnie udali się do mauzoleum Czachowskiego. Tam odbyła się krótka inscenizacja, nawiązująca do epoki powstania i odczytanie odezwy. Pochód zakończył się przed krzyżem straceń przy ul. Warszawskiej. Tam uczniowie odczytali apel poległych.

Dariusz Żytnicki, dyrektor II LO podkreśla, że szkoła ma szczególny obowiązek wobec poległych w powstaniu styczniowym.

Dla uczniów szkoły to była żywa lekcja historii. Jak sami podkreślają - dużo lepsza od tej, której uczą się z książek.