Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Wydarzenia

Poduszki sercem szyte

środa, 05 lutego 2020 14:31 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Mają przynieść ukojenie w chorobie i wywołać uśmiech na twarzy - niezwykłymi prezentami obdarowani zostali dziś pacjenci Radomskiego Centrum Onkologii na Wacynie. Panie z Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie własnoręcznie uszyłyponad 80 poduszek w kształcie serc i obdarowały nimi chorych.

To już kolejne obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem, jakie zorganizowane zostały w Radomskim Centrum Onkologii na Wacynie. W lecznicy pojawili się wolontariusze z Zespołu Szkół Agrotechnicznych, którzy zaprezentowali krótki program artystyczny przybliżający nauczanie św. Jana Pawła II o chorych.. Ale prawdziwą niespodziankę sprawili pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie. W ramach akcji "Kobiety Kobietom", panie własnoręcznie uszyły ponad 80 kolorowych poduszek w kształcie serc i obdarowały nimi pacjentów - mówi Monika Dzik z GCK i Biblioteki w Wolanowie:

Prezenty bardzo spodobały się chorym:

W Radomskim Centrum Onkologii hospitalizowanych jest ok. 100 pacjentów. Z usług każdego dnia korzysta ok. 400 osób. - Chcemy dać chorym trochę radości w cierpieniu - mówi dyrektor lecznicy Dorota Ząbek:

Inicjatywę bardzo chwali też dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Wolanowie Adam Miernik:

Słowa - wiara i nadzieja - nabierają w chorobie szczególnego znaczenia - mówi katecheta ks. Daniel Wiecheć:

Zachorowalność na nowotwory w Polsce systematycznie rośnie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie w Polsce odnotowuje się około 165 tysięcy zachorowań oraz ponad 99 tysięcy zgonów. Każdego dnia o chorobie dowiaduje się ok. 400 osób w Polsce. Najczęściej występującym nowotworem, z którym walczą kobiety jest od lat rak piersi, płuc i trzonu macicy; mężczyźni zapadają na raka gruczołu krokowego, rak płuc oraz raka jelita grubego.

Akcja ma zasięg ogólnopolski. Do tej pory uszyto ponad 3 tysiące poduszek w kształcie serc.