Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Jan Kanty, kapłan
Dziś jest: 20 października 2020

RADOM

Umowa na trzeci etap trasy N-S podpisana

wtorek, 15 września 2020 10:35 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

Umowa na realizację trzeciego etapu budowy trasy N-S podpisana - jej zaprojektowaniem i budową zajmie się firma Strabag, która wygrała przetarg oferując cenę prawie 60 mln złotych.

Trzeci etap trasy N-S będzie kontynuacją już istniejącego odcinka, który łączy rondo Mikołajczyka z boczną jezdnią ulicy Żeromskiego. Nowa droga będzie miała prawie 3,5 kilometra długości. - Trasa NS to jeden z najważniejszych elementów tworzonej w Radomiu Strefy Wygodnego Ruchu. Odcinek, którego dotyczy podpisana dziś umowa, będzie łączył północną część naszego miasta ze Śródmieściem omijając duże osiedla, w tym Gołębiów i Nad Potokiem – mówi prezydent Radosław Witkowski:

Zgodnie z opracowaną koncepcją trzeci odcinek trasy N-S pobiegnie najpierw fragmentem ulicy Szklanej, aby przed Potokiem Północnym skręcić w prawo. Potem droga będzie poprowadzona po zachodniej stronie linii kolejowej i zakończy się rondem, które powstanie za Castoramą przy ul. Energetyków. Po drodze powstaną skrzyżowania z ulicami Kolberga, Szklaną, dwoma łącznikami do Olsztyńskiej, wspólnym łącznikiem do Struga i Andersa oraz następnym, jedynie do końcówki Andersa. - To będzie zupełnie nowa jakość komunikacyjna. Wjeżdżając na trasę N-S w północnej części miasta, będzie można sprawnie dojechać na południe omijając przy tym duże osiedla – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński:

Inwestycja będzie realizowana w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. W pierwszej kolejności wykonawca będzie miał za zadanie przygotować dokumentację projektową i uzyskać wszelkie niezbędne uzgodnienia, pozwolenia oraz decyzje administracyjne, w tym decyzję środowiskową. Trzeci odcinek trasy N-S powinien być gotowy do 2024 roku - mówi dyr. do spraw finansowych firmy Strabag Małgorzata Jędryszek:

Tymczasem dobiegają końca przygotowania do budowy odcinka, który będzie biegł z osiedla Południe przez Żakowice do węzła na ulicy Młodzianowskiej. To etap, który także jest realizowany w formule „Zaprojektuj i wybuduj” - dodaje wiceprezydent:

Kwestie proceduralne związane z uzyskiwaniem pozwoleń są już na finiszu. Prace budowlane powinny się rozpocząć na przełomie września i października.