Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Tomasz z Akwinu, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Czwartek, 28 stycznia 2021

RADOM

Ekipa z Marii Gajl nie daje się pandemii. Grudniowe działania Pedagogów Ulicy

czwartek, 03 grudnia 2020 15:26 / Autor: Weronika Chochoł
fot. facebook.com/Pedagodzy Ulicy
Weronika Chochoł

Zajmują się dziećmi i młodzieżą z mieszkań socjalnych przy ul. Marii Gajl w Radomiu, pokazują, że sport, rozwijanie pasji i prawdziwa przyjaźń są warte o wiele więcej, niż ucieczka w używki i wandalizm. Pedagodzy Ulicy z Radomia nie zawiesili działalności na czas pandemii, ale musieli ją przeorganizować. 

Grudzień - jak dla wielu z nas - dla Pedagogów Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej - zawsze był czasem intensywnych działań. Tegoroczne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia są jednak specyficzne - nie można organizować dużych spotkań, świątecznych wizyt czy uczestniczyć w kiermaszu, z którego dochód przeznaczany był na bieżącą działalność. Jednak pedagodzy nie zostawiają swoich podopiecznych - zwłaszcza w trudnych okolicznościach.

- Chcemy zorganizować turniej piłki nożnej dla dzieciaków z ul. Marii Gajl, oczywiście stosując się do panujących obostrzeń, cały czas proponujemy warsztaty kulinarne, plastyczne czy kosmetyczne, zajęcia sportowe, wspólne wyjścia. Chcemy pokazać naszym podopiecznym, że jest jakaś alternatywa. Po całym dniu w domu spędzonym przed komputerem w ramach zdalnych lekcji, muszą się "wylogować" i zobaczyć, że czas można spędzać na wiele ciekawych sposobów - mówi Mariusz Mędra - kierownik Pedagogów Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej. 

Jednak do rodzin z dzielnicy socjalnej przy ul. Marii Gajl płynie również pomoc materialna. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych pedagodzy organizują akcję "List do Świętego Mikołaja", planują również przygotować świąteczne paczki dla potrzebujących mieszkańców. 

Co roku podopieczni Pedagogów Ulicy brali udział w kiermaszu bożonarodzeniowym na radomskim deptaku, gdzie rozprowadzali swoje prace. W tym roku z powodu pandemii kiermasz nie odbędzie się, nie oznacza to jednak, że nie będzie można nabyć rzeźb wykonanych przez młodzież. Szczegółów warto szukać na fanpage'u Pedagodzy Ulicy z Radomia. 

O dostosowaniu działalności do "covidowej" rzeczywistości, pomaganiu i aktywizacji młodzieży w rozmowie z Weroniką Chochoł opowiedział Mariusz Mędra - kierownik Pedagogów Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej: