Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kierz Niedźwiedzi, Majdów
Dziś jest: Wtorek, 22 czerwca 2021

RADOM

Aglomeracja Radom zmieni obszar i granice

czwartek, 17 grudnia 2020 17:14 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fotopolska
Monika Nowakowska

Radomscy radni jednogłośnie opowiedzieli się za włączeniem gmin Jedlnia-Letnisko i Zakrzew do aglomeracji Radom - przyjęcie uchwały daje Wodociągom Miejskim w Radomiu możliwość sięgania po środki zewnętrzne.

W porządku obrad XLVIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Radomiu znalazł się jeden punkt dotyczący wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Radom. Podczas głosowania radni miejscy jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem uchwały a tym samym wyrazili zgodę na włączenie gmin Jedlnia-Letnisko i Zakrzew do aglomeracji Radom. Rzecz jest o tyle ważna, że otwiera spółce miejskiej drogę do aplikowania w przyszłym roku o pieniądze zewnętrzne na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie całej aglomeracji - mówi wceprezydent Jerzy Zawodnik:

Aglomeracja Radom położona jest na terenie Gminy Miasta Radomia, gmin Zakrzew i Jedlnia-Letnisko z oczyszczalnią ścieków komunalnych zlokalizowaną na terenie Gminy Miasta Radomia. W jej skład wchodzą: Gmina Miasta Radomia (miasto Radom), Gmina Zakrzew(miejscowości: Janiszew, Bielicha, Wacyn, Milejowice, Cerekiew, Zdziechów, Mleczków) i Gmina Jedlnia-Letnisko (miejscowości: Lasowice, Natolin, Rajec Szlachecki, Sadków, Sadków-Górki).

Zmiany dotyczące obszaru i granic aglomeracji Radom wejdą w życie od stycznia 2021 roku. - Są one niewielkie. Dotyczą one m.in. terenów na obszarze gminy Jedlnia-Letnisko. Ich wyłączenie z aglomeracji Radom będzie skutkować tym, że w przyszłości ścieki z tych miejscowości nie będą odprowadzane do oczyszczalni w Radomiu - mówi Dawid Zwierzyk z Wodociągów Miejskich w Radomiu:

Na terenie aglomeracji Radom mieszka 306.967 osób