Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

RADOM

Na Józefowie sprawdzisz, czy szczepionka zadziałała

wtorek, 09 marca 2021 18:26 / Autor: Michał Kaczor
fot. MSS
Michał Kaczor

W laboratorium Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu można sprawdzić, czy szczepionka na COVID-19 zadziałała.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym wykonywane są badania przeciwciał wytworzonych po podaniu szczepionki.

- Jest to badanie przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusowi, a dokładnie przeciwko jego białku, które nazywamy białkiem kolca. Te przeciwciała wytwarzają się u osób, które zostały zaszczepione. Jeżeli osoba wcześniej nie chorowała, to będzie miała tylko przeciwciała anty-S. Osoba, która przechorowała COVID-19 będzie miała w organizmie zarówno przeciwciała anty-S, jak i anty-N - tłumaczy Brygida Beck, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej szpitala na Józefowie.

Osoby, które przechorowały COVID-19 mają inne przeciwciała od tych, które zostały tylko zaszczepione, a nie pokonały wcześniej wirusa.

Pacjent, który zgłosi się na badanie musi być przygotowany.

- Do badania pacjent ma być na czczo, a jeśli nie może, to dwie godziny wcześniej nie może nic jeść. Badania wykonujemy codziennie od poniedziałku do niedzieli. Pobieramy próbkę krwi. Wyniki uzyskujemy w tym samym dniu - mówi Anna Żyła, diagnosta laboratoryjny.

Wyniki można sprawdzić także w internecie.

- Na stronie wss.com.pl mamy na górze ikonkę e-wyniki. Trzeba kliknąć, wpisać odpowiedni kod, który jest PESEL-em, a hasłem są cyfry z kodu kreskowego, który pacjent otrzyma z laboratorium - tłumaczy Karolina Gajewska, rzecznik szpitala.

Chętni na badanie mogą zgłaszać się bezpośrednio do Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu przy ul. Aleksandrowicza 5.

Koszt wykonania badania to 100 zł. Cennik TUTAJ.