Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Narodzenie św. Jana Chrzciciela              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłówek
Dziś jest: Czwartek, 24 czerwca 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Numer 998 zostanie przełączony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego

wtorek, 18 maj 2021 18:16 / Autor: Michał Kaczor
fot. Radio Plus Radom
Michał Kaczor

20 maja rozpocznie się przełączanie numeru 998 (straż pożarna) do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu i Warszawie.

Każdego dnia przełączane będą poszczególne powiaty. Numer 998 pozostanie aktywny, ale odbiorą go pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR).

- Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Pozwoli to na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkie odpowiednie służby, co jest bardzo istotne w przypadku np. wypadków drogowych. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w stanie zweryfikować zgłoszenia omyłkowe lub niezasadne, więc finalnie odpowiednie służby zostaną poinformowane tylko o przypadkach, w których jest potrzebna interwencja – mówi wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Zadaniem operatora numeru alarmowego będzie przekazanie zgłoszenia do odpowiednich służb.

- Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne za pośrednictwem systemu teleinformatycznego powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 998 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny - informuje Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody.

W 2018 roku do CPR-u został przekierowany numer 997, a na 2024 rok planowane jest przeniesienie numeru 999.

 

Przełączanie numeru alarmowego będzie następowało według następującego harmonogramu: