Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Królowa Aniołów - odpust Porcjunkuli              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Iłża
Dziś jest: Poniedziałek, 02 sierpnia 2021

RADOM

W 72 rocznicę urodzin śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

poniedziałek, 14 czerwca 2021 19:21 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Złożenie kwiatów przy pomniku pary prezydenckiej, Msza święta i koncert złożą się na obchody 72 rocznicy urodzin śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Radomiu.

W przeddzień rocznicy urodzin śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, czyli w czwartek, 17 czerwca o godz. 17. 30 złożone zostaną wieńce przed pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich przy ul. Żeromskiego - zapowiada inicjator wydarzenia Robert Grudzień. Następnie o godz. 18 w kościele św. Jana Chrzciciela przy ul. Grodzkiej sprawowana będzie Msza święta. Po liturgii odbędzie się koncert solistów i chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. 

Koncert zatytułowany „Lech Kaczyński - człowiek Solidarności” to hołd złożony bohaterowi w Radomiu, gdzie jako młody prawnik włączył się w działalność Komitetu Obrony Robotników, po proteście społecznym Radomskiego Czerwca’76. – To fakt mało znany a nawet niechętnie pamiętany przez niektórych radomian a jednak dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego najbliższego otoczenia był niezwykle ważny. Mówiła o tym Pierwsza Dama Maria Kaczyńska po jednym z koncertów w 2009 roku. Pytała wówczas też o to jak żyje się radomianom – wspomina Robert Grudzień, współorganizator koncertu.

Koncert odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Rok Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Zrozumieć Niepodległą - Spotkania z Historią i Sztuką”. Upamiętnia też 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 81. zbrodni katyńskiej. Jak wyjaśniają organizatorzy w kwietniu miało miejsce wyciszenie życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego, związane z pandemią koronawirusa i nie można było w godny sposób uczcić tych wyjątkowo ważnych rocznic. Teraz jest taka możliwość. – Wielokrotnie współpracowałem ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim i wiele mu zawdzięczam– wyjaśnia Robert Grudzień. - Patronował moim projektom i wydarzeniom artystycznym. Tym razem pokażemy człowieka, który odegrał wielką rolę dla powstania związku NSZZ Solidarność. Wcześniej związany był z KOR.  Chcemy podziękować Lechowi Kaczyńskiemu za jego zaangażowanie dla utrzymania pokoju na świecie oraz wytrwałość w czasach komunistycznych, kiedy był doradca stoczniowców a później członkiem zarządu Solidarności.Wielu przywódców na świecie twierdzi, że bohaterska działalność Lecha Kaczyńskiego miała wpływy na losy świata. To wyjątkowa postać, o której trzeba często i głośno mówić- zaznacza Robert Grudzień.

W 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński objął patronatem dwie inicjatywy artystyczne Roberta Grudnia: „Koncert MISSA PRO PACE” w Radomiu z udziałem Krzysztofa Pendereckiego, Chóru Polskiego i Roberta Grudnia oraz koncert fortepianowy „Kalwaria Zebrzydowska pamięci Jana Pawła II, dedykowany Benedyktowi XVI” z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej , niemieckiej pianistki Anny Kathrin Brehl  i Roberta Grudnia. Dwa lata później ukazał się Album Wołyń, który zawierał utwory muzyczne Roberta Grudnia. Od 2010 roku muzyk, kompozytor i manager organizuje, w całej Polsce, wiele uroczystości, upamiętniających osoby, które zginęły tragicznie w katastrofie smoleńskiej, w tym śp. Parę Prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich. W ten cykl wpisuje się najbliższy koncert w Radomiu.