Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

RADOM

Bezpłatne konsultacje laryngologiczne

poniedziałek, 20 września 2021 12:32 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Szpital na Józefowie zaprasza na bezpłatne konsultacje laryngologiczne. Można zgłaszać się we wtorek (21 września) i w czwartek (23 września).

Rozpoczął się IX Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Z tej okazji szpital na radomskim Józefowie zaprasza na bezpłatne konsultacje laryngologiczne.

- Jeżeli chodzi o częstość występowania tych nowotworów, to zajmują one od 4. do 7. miejsca w rankingu. Najczęstszym nowotworem z zakresie głowy i szyi jest rak krtani - mówi prof. Kamal Morshed, laryngolog z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Prof. Morshed mówi, że w czasie pandemii ludzie zaniedbali regularne kontrole i zaczęły zgłaszać się osoby w zaawansowanym stadium choroby.

- Pacjenci chodzili z objawami przez kilkanaście miesięcy, co spowodowało pogorszenie leczenia. Jeżeli będziemy badać się wcześniej, to zwiększamy szansę na wyleczenie. Z nowotworem możemy żyć i jest duża szansa na wyleczenie. Nawet przy nowotworach złośliwych, to jeśli rozpoznamy go w pierwszych stadiach, to procent wyleczeń jest wysoki - mówi prof. Morshed.

Wśród charakterystycznych objawów nowotworów głowy i szyi wyróżnia się: problemy z oddychaniem przez nos, krwawienie, przewlekły ból języka, niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej, długotrwały ból gardła - także promieniujący do ucha, problemy z połykaniem, guzy na szyi, a także chrypka.

Szpital na Józefowie zaprasza we wtorek (21 września) i czwartek (23 września) na bezpłatne badania laryngologiczne. Odbędą się one w godzinach od 9 do 13:00 w punkcie na 4. piętrze.

- W ramach kliniki otolaryngologii mamy zaplanowane dwa dni na bezpłatne badania profilaktyczne. We wtorek i czwartek od godziny 9:00 zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby wziąć udział w takich badaniach. Wszystkie osoby, które widzą potrzebę takiego badania powinny zgłosić się do sekretariatu kliniki pod numerem 48 361 33 61 dod 7:30 do 14:30 - zaprasza prof. Morshed.

Badanie jest bezbolesne, a w przypadku konieczności dalszej, pogłębionej diagnostyki, pacjent będzie kierowany przez lekarza.