Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

RADOM

Radom: Rusza nabór do szkół ponadpodstawowych

poniedziałek, 16 maj 2022 11:03 / Autor: Magdalena Król
fot. Radio Plus Radom
Magdalena Król

Rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Będzie prowadzona drogą elektroniczną.

Szkoły ponadpodstawowe, które są prowadzone przez Gminę Miasta Radomia zgłosiły chęć uruchomienia 158 oddziałów klas I, w których funkcjonować będzie 4630 miejsc. Planowane jest uruchomienie 58 oddziałów w liceach ogólnokształcących, 57 oddziałów w technikach, 30 oddziałów w branżowych szkołach I stopnia, 11 oddziałów w branżowych szkołach II stopnia oraz 2 oddziałów w szkole artystycznej.

- Nasze szkoły każdego roku starają się dostosowywać swoją ofertę do aktualnych potrzeb rynku pracy. Dlatego również w tym roku, wśród proponowanych kierunków jest kilka nowości. Na przykład w Zespole Szkół Elektronicznych powstaje kierunek technik robotyk, a w Zespole Szkół Zawodowych im. majora Hubala, w związku z planowanym uruchomieniem lotniska, powstaną klasy o specjalnościach: technik lotniskowych służb operacyjnych oraz technik eksploatacji portów i terminali. Wśród tegorocznych nowości są także: technik reklamy i mechanik precyzyjny w ZSZ im. Hubala oraz technik dekarstwa w Zespole Szkół Budowlanych - mówi wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

Nabór do szkół ponadpodstawowych rozpoczyna się 16 maja. Ósmoklasiści będą mogli w elektronicznym systemie na stronie www.oswiatawradomiu.pl wskazać maksymalnie cztery szkoły, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Listę wybranych oddziałów powinni ułożyć w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego. Kandydaci będą też musieli złożyć w placówce pierwszego wyboru wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami. Dla kandydatów, którzy na swojej liście preferencji wybrali również szkołę z oddziałami dwujęzycznymi, oddziałami sportowymi lub szkołę mistrzostwa sportowego termin upływa 30 maja, a dla pozostałych – 20 czerwca.

Wniosek o przyjęcie do szkoły będzie można złożyć osobiście w wersji papierowej lub drogą elektroniczną. W takim przypadku warunkiem jest to, aby rodzice/opiekunowie kandydata wskazani we wniosku posiadali Profil Zaufany.

W terminie od 24 czerwca do 13 lipca będzie czas na uzupełnienie wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym czasie będzie też możliwa zmiana wybranych szkół i wniosku o przyjęcie. Listy kandydatów zakwalifikowanych zostaną opublikowane 20 lipca, a do 27 lipca kandydaci będą mieli czas na potwierdzenie woli przyjęcia poprzez przedłożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.