Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

RADOM

Poradnia Chirurgii Klatki Piersiowej od teraz także w Radomiu

środa, 28 czerwca 2023 11:16 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay
Monika Nowakowska

Pierwsza na południowym Mazowszu Poradnia Chirurgii Klatki Piersiowej już przyjmuje pacjentów. Uruchomiło ją Radomskie Centrum Onkologii. Konsultacje prowadzi profesor Tadeusz Orłowski.

Większość chirurgicznych schorzeń klatki piersiowej to nowotwory, dlatego ogromne znaczenie ma dostępna i szybka diagnostyka. Teraz - dzięki poradni - jest na to szansa.

- Rak płuca jest szczególnym nowotworem. Nowotworem, który, niestety wykrywany jest zbyt późno, a zatem skrócenie ścieżki diagnostycznej odgrywa bardzo dużą rolę. I stąd też inicjatywa Radomskiego Centrum Onkologii żeby tego typu poradnię otworzyć - mówi chirurg - onkolog, profesor Tadeusz Orłowski:

W skutecznym leczeniu chorób nowotworowych kluczowe znaczenie mają czas i dostęp do nowoczesnych metod diagnostycznych. Najważniejszy jednak niezmiennie pozostaje kontakt z profesjonalnym, doświadczonym lekarzem - mówi dyrektor ds. medycznych w RCO, dr Maciej Chwaliński.

- Udało nam się pozyskać do współpracy w ramach tej poradni prof. Tadeusza Orłowskiego, specjalistę chorób płuc, który ma ogromne 30-letnie doświadczenie w leczeniu pacjentów z nowotworami i innymi patologiami płuc i klatki piersiowej. Dodatkowo, profesor Orłowski jest wybitnym autorytetem jeżeli chodzi o diagnostykę endoskopową zmian w obrębie klatki piersiowej - tłumaczy:

Dziś chorzy z południowej części woj. mazowieckiego nie muszą przemierzać setek kilometrów i szukać pomocy w dużych ośrodkach. Fachową opiekę mają zapewnioną tu, na miejscu - mówi Adam Kowalczyk z Radomskiego Centrum Onkologii.

- Jeżeli chodzi o poradnię chirurgii klatki piersiowej, pacjenci z zewnątrz potrzebują skierowania. Takie skierowanie będą mogli uzyskać od poradni specjalistycznej lub lekarza na NFZ. Co istotne, pacjent, który jest już pacjentem RCO takiego skierowania posiadać nie musi. Będzie skierowany automatycznie - wyjaśnia:

Rak płuc częściej diagnozowany jest u mężczyzn, ale więcej z powodu choroby umiera kobiet. Nowotwór nie daje objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka - dodaje dr Orłowski:

Poradnia działa w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.