Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Wtorek, 25 czerwca 2024

RADOM

Bezpłatne badania TSH

środa, 22 maj 2024 14:09 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/iade-michoko
Elżbieta Warchoł

Zbliża się Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Z tej okazji diagności laboratoryjni pracujący w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o. o. w Radomiu zapraszają 24 maja 2024 roku na bezpłatne badania poziomu TSH we krwi. 

Zbliża się Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Obchodzimy go każdego roku 27 maja. Z tej okazji diagności laboratoryjni pracujący w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o. o. w Radomiu zapraszają na BEZPŁATNE badania poziomu TSH we krwi wszystkich chętnych - mówi Karolina Gajewska, rzecznik szpitala. Akcja odbędzie się w piątek, 24 maja 20024 roku od g. 8 w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej. Do wykorzystania będzie 150 badań. Uwaga! Nie prowadzimy zapisów. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Akcja potrwa do wyczerpania limitu badań przeznaczonych na jej realizację - mówi rzeczniczka MSS w Radomiu Karolina Gajewska.

Oznaczenie poziomu TSH – co to za badanie? TSH (tyreotropina) to hormon glikoproteinowy wytwarzany w przysadce mózgowej, mający wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Badanie TSH wykonuje się w diagnostyce chorób tarczycy, m.in. w jej nadczynności czy niedoczynności.

Kto powinien sprawdzić poziom TSH we krwi? Sprawdzić poziom TSH we krwi powinny osoby, które borykają się m.in.
z zaburzeniami miesiączkowania, zaburzeniami rytmu serca, chronicznym zmęczeniem, osłabieniem lub zdenerwowaniem czy rozdrażnieniem, nagłą utratą masy ciała lub problemem ze schudnięciem, mimo diety redukcyjnej, wypadaniem włosów, problemami z zajściem w ciążę.

Jak przygotować się do badania? Badanie należy wykonać na czczo po wypoczynku. Krew do badania pobiera się z żyły łokciowej.

Dlaczego 27 maja obchodzimy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego? Ta data nie jest przypadkowa. W tym dniu w 1961 r. Heinrich J. Matthaei  i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej.