Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

RADOM

Norwescy terytorialsi z wizytą w Radomiu

piątek, 21 czerwca 2024 12:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: 6MBOT
Elżbieta Warchoł

Przedstawiciele Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii po raz drugi odwiedzili 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Obie formacje są odpowiedzialne za obronę terytorialną w swoim kraju. Spotkanie służyło wymianie doświadczeń w nowych obszarach ich działalności, w tym po wybuchu wojny w Ukrainie. 

Trzydniowa wizyta Norwegów rozpoczęła się prezentacją bieżącej działalności 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwszy raz przedstawiciele Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii odwiedzili Radom w lutym 2022 roku - mówi Dominik Pijarski oficer prasowy 6MBOT. Od tamtej pory do podstawowych zadań Mazowieckiej Brygady doszły nowe, postawione po wybuchu wojny na Ukrainie. To przede wszystkim wsparcie Straży Granicznej w ochronie wschodniej granicy w związku z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi Federacji Rosyjskiej i Białorusi, skierowanymi przeciwko Polsce. Z kolei Norwegowie wspierali lokalną społeczność po tym jak ich kraj nawiedziły powodzie. 

- To ważna i potrzebna wizyta, ponieważ pozwala nam podzielić się doświadczeniami. Podobnie jak nasi goście z Norwegii realizujemy zadania związane z zarządzaniem kryzysowym, zwalczamy skutki klęsk żywiołowych i wspieramy służby w rozlicznych akcjach. Po agresji Rosji na Ukrainę nasi żołnierze służą też na granicy, a poza tym stale się szkolą. Stąd nasze rozmowy dotyczyły między innymi planów wspólnych ćwiczeń, jak również wymiany doświadczeń pomiędzy kadrą instruktorską obu formacji - mówi pułkownik Witold Bubak dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gotowość współpracy zadeklarował także przedstawiciel Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii podpułkownik Svend Roger Ovenstad. 

Żołnierze z Radomia pokazali też norweskim terytorialsom sprzęt i uzbrojenie jakim dysponują na co dzień, w tym produkowany w Radomiu karabinek MSBS Grot. Norweska delegacja odwiedziła w tym celu Fabrykę Broni "Łucznik”. Duże wrażenie wywarł na gościach pokaz zestawów Amunicji Krążącej WARMATE, przygotowany przez terytorialsów w koszarach radomskiej jednostki. To tzw. „drony-kamikadze”, które znajdują się na wyposażeniu brygady, przeznaczone do wykonywania misji rozpoznawczych lub uderzeniowych - mówi Dominik Pijarski oficer prasowy 6MBOT..

Jednym z punktów wizyty było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie zaprezentowano norweskiej delegacji historię Rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego, patrona 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gwardia Narodowej Królestwa Norwegii jest odpowiednikiem Wojsk Obrony Terytorialnej. Dla obu formacji najważniejsze jest wsparcie i ochrona lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych oraz na wypadek konfliktów zbrojnych. Mają też podobne motta: norweskie „Wszędzie – zawsze” i polskie „Zawsze gotowi – zawsze blisko”.