Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

REGION

Kłusownicy i złodzieje na celowniku

piątek, 18 grudnia 2015 12:45 / Autor: Weronika Chochoł
fot. kwp.radom.pl
Weronika Chochoł
Do walki z kłusownikami i handlującymi wyciętymi nielegalnie choinkami stają szydłowieccy policjanci i Straż Leśna Nadleśnictwa Skarżysko. Trwa akcja "Choinka – Kłusownik".
Radom szczepienia

Okres przedświąteczny to czas, w którym zwiększa się liczba kradzieży choinek w lasach. Handlarze wycinają drzewka, by potem sprzedawać je na targowiskach. W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia uaktywniają się również kłusownicy.

Przeciwko takim działaniom skierowana jest akcja "Choina – Kłusownik". Funkcjonariusze Policji i Straży Leśnej patrolują lasy, a także monitorują są miejsca, gdzie w przeszłości ujawniano narzędzia kłusownicze. Podczas kontroli drogowych policjanci sprawdzają legalność pochodzenia przewożonych drzewek i stroiszu. Prowadzone są kontrole targowisk, bazarów i innych miejsc gdzie sprzedawane są choinki.

Akcja Policji i Straży Leśnej potrwa aż do Świąt. Za ujawnienie nielegalnych drzewek lub stroiszu grozi mandat w wysokości 500 zł, lub grzywna nawet do 5000 zł.

O rozsądek podczas kupowania świątecznych drzewek apeluje Ministerstwo Środowiska: "Choinkę naturalną najlepiej kupić z polskich legalnych źródeł, np. w nadleśnictwach. Z kolei na targach nie bójmy się sprawdzać, czy sprzedawca posiada świadectwo potwierdzające legalne pochodzenie drzewka." - czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa.