Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles
Dziś jest: Niedziela, 12 maja 2024

REGION

16,5 tys. dzieci zebrało 760 ton makulatury!

sobota, 17 czerwca 2017 14:40 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dobra zabawa, odrobina rywalizacji, a przede wszystkim szczytny cel – to sekret cieszącego się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży z Mazowsza Konkursu – zbiórka makulatury. W tegorocznej trzynastej już edycji udział wzięło ponad 16,5 tys. przedszkolaków i uczniów ze 137 placówek oświatowych z całego Mazowsza. Wszystkim uczestnikom udało się zebrać łącznie ponad 760 ton makulatury.

W kategorii szkół podstawowych z liczbą uczniów do 100, trzecie miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach (powiat radomski). W kategorii szkoły podstawowe z liczbą uczniów powyżej 400, drugie miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach. W kategorii gimnazja z liczbą uczniów do 100, drugie miejsce zajął Zespół Szkół Publicznych Publiczne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach (powiat radomski). W kategorii gimnazja z liczbą uczniów od 101 do 200, drugie miejsce zajął Zespół Placówek Oświatowych, Publiczne Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego w Policznej (powiat zwoleński) a trzecie Publiczne Gimnazjum im. Obrońców Ziemi Radzanowskiej w Rogolinie (powiat białobrzeski). W kategorii gimnazja z liczbą uczniów powyżej 200, drugie miejsce zajęło Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionkach (powiat radomski), a trzecie Publiczne Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Przytyku (powiat radomski).

– Bardzo się cieszymy, że jest tak duży odzew ze strony szkół, bo świadczy to o dużym zaangażowaniu nauczycieli i bardzo wysokiej świadomości na temat gospodarki odpadami. Bardzo budujące jest też aktywne zaangażowanie samych uczniów, a nawet przedszkolaków w tę akcję. Biorąc pod uwagę liczbę uczestników, którzy wzięli udział w konkursie to mam nadzieję, że efekt budowania świadomości ekologicznej, jaki osiągnęliśmy zostanie na lata. Konkurs na pewno będzie kontynowany, więc liczymy na to, że kolejne pokolenia będą uczyły się o tym, że warto dbać o przyrodę, bo wszystko tak naprawdę zależy od nas samych i od naszych codziennych działań – powiedział Marcin Podgórski dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych.

Konkurs trwał od 1 grudnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. W tym czasie przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna zbierali makulaturę i przekazywali ją do punktów zbiórki. Następnie do 30 kwietnia br. placówki biorące udział w zabawie musiały przesyłać Raporty z przebiegu zbiórki oraz potwierdzenia ilości przekazanej makulatury.

W konkursie wzięło udział ponad 16,5 tysiąca dzieci ze 137 przedszkoli i szkół z całego Mazowsza. Uczestnicy rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe z liczbą uczniów do 100, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 101 do 400, szkoły podstawowe z liczbą uczniów powyżej 400, gimnazja z liczbą uczniów do 200, gimnazja z liczbą uczniów od 201 do 400, gimnazja z liczbą uczniów powyżej 400 oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Ostatecznie tytuły laureatów otrzymały 24 placówki oświatowe z największą liczbą punktów. Dodatkowo laureaci otrzymali nagrody, m.in. sprzęt audio HI-FI.

Konkurs – zbiórka makulatury organizowany jest przez urząd marszałkowski województwa mazowieckiego od 2005 roku. Jego celem jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Mazowsza do selektywnego zbierania surowców wtórnych. W ten sposób dzieci i młodzież uczą się, jak można je wykorzystywać oraz jak segregować odpady. Dowiadują się też, że przetwarzając makulaturę chronimy przede wszystkim drzewa i lasy przed wycinką, a jedna tona papieru to aż 17 drzew.

XIII edycja „Konkursu – zbiórka makulatury” została współfinansowana przez samorząd województwa mazowieckiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.