Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

REGION

Uwaga, ekstremalne burze! (aktualizacja)

czwartek, 13 czerwca 2019 15:03 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. https://pixabay.com/WikimediaImages
Jakub Szczechowski

Polscy Łowcy Burz przewidują dziś ekstremalne burze. Trzecim stopniem zagrożenia objęte jest całe woj. łódzkie, część mazowieckiego i świętokrzyskiego. Należy w miarę możliwości pozostać w domu i schować do garażu samochód, a także usunąć przedmioty ruchome. Możliwe są przerwy w dostawie prądu.

Stan na godz. 22

Burze są już w powiecie opoczyńskim.

Stan na godz. 21

 Burze przesuwają się od strony zachodniej. Omijają woj. mazowieckie i świętokrzyskie od zachodniej strony i posuwają się w kierunku północnym.

Stan na godz. 15

Najgorsze prognozy są dla powiatów: szydłowieckiego, przysuskiego, białobrzeskiego i grójeckiego w woj. mazowieckim, a także powiatów: koneckiego, skarżyskiego i starachowickiego w woj. świętokrzyskim oraz całego łódzkiego. Porywy wiatru mogą sięgać 120 km/h. Jest także ryzyko gradu do 10 cm. Nie wyklucza się również przypadków trąb powietrznych. Ostrzeżenie wydał też IMGW.  Synoptyk Małgorzata Tomczuk ostrzega przed burzami z gradem. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami grad - czytamy. Prawdopodobieństwo określone jest na 85%.

Burza może być niebezpieczna dla życia i zdrowia człowieka oraz jego mienia. Najlepiej szukać schronienia w budynku przed burzą. Nie należy przebywać na odsłoniętym terenie w pobliżu wysokich punktów np. drzew. Należy unikać wzniesień. Nie jest wskazane rozkładanie parasola podczas burzy. Dobrym schronieniem jest samochód z zamkniętymi oknami. Śmiertelnie niebezpieczne jest natomiast przebywanie na wodzie. Pozycja bezpieczna podczas burzy to kucnięcie z przyciągnięciem do siebie kolan. Należy zabezpieczyć w miarę możliwości swoje mienie, szczególnie elementy, które może porwać wiatr.

fot. Polscy Łowcy Burz (fb)

fot. Storm Chasers Świętokrzyskie - Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami (fb)

Zapraszamy do nas: