Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 maja 2024

REGION

Miliony na e-apteki

czwartek, 03 października 2019 10:41 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. https://pixabay.com/jarmoluk
Jakub Szczechowski

Apteki szpitalne wkroczą na wyższy poziom informatyzacji. Mazowieckie lecznice otrzymają na ten cel ponad 42 mln zł z Unii Europejskiej. Najwięcej pieniędzy trafi do szpitala na radomskim Józefowie.

 Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu jest liderem projektu, w którym weźmie udział pięć placówek wojewódzkich: Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” oraz szpital na Józefowie. Inwestycja opiewa na ponad 42 mln zł, a dofinansowanie wyniosło ponad 34 mln zł. Zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt i oprogramowanie. Poniesiona ma zostać efektywność dystrybucji leków i wyrobów medycznych, a tym samym też bezpieczeństwo pacjentów. 

- Realizacja projektu spowoduje duże oszczędności, jeśli chodzi o funkcjonowanie mazowieckich szpitali - mówi wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo pacjentów. - To brak możliwości podania nieodpowiedniego leku, bo najwięcej błędów to są błędy ludzkie, ale maszyny też są ważne.  To odpowiednie zlecanie w formie elektronicznej. Zmieni się cały system głównej apteki szpitalnej. Będzie odpowiedni automat, który będzie przyjmował, segregował i wydawał leki. Apteki oddziałowe będą również elektronicznie otwierane i zamykane tylko na odpowiednie zlecenia -mówi prezes szpitala na Józefowie Tomasz Skura.

Ponad 5 mln zł na informatyzację aptek szpitalnych otrzymał Radomski Szpital Specjalistyczny. Zakupione zostaną m.in. szafy lekowe, wózki do transportu leków, tace, pojemniki i regały apteczne, sprzęt komputerowy, oprogramowanie apteczne. Dzięki automatyzacji podawania leków nie będzie możliwości podania leków przeterminowanych czy wycofanych serii. System będzie ponadto przypominał o konieczności podania leku w odpowiedniej dawce. Działania te realizować będzie szpital w Radomiu oraz lecznice partnerskei w Warszawie i Płocku.

Kolejnym szpitalem w regionie radomskim ze wsparciem unijnym jest Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach. Otrzyma ponad 2,2 mln zł. Wdrożony zostanie informatyczny system przechowywania i dystrybucji leków.