Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

Radomskie

Pionki pamiętały o Powstańcach Warszawskich

sobota, 01 sierpnia 2020 18:51 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

1 sierpnia w symboliczną godzinę „W”, czyli o 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach rozpoczęły się obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Była chwila zadumy, marszobieg i spotkanie z osobą, która doświadczyła okrucieństwa wojny.

Dzisiejsze wydarzenie miało miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury. - Co roku pamiętamy o Powstańcach, którzy pokazali co znaczy odwaga, honor, bohaterstwo i walka o wspólne dobro – mówiła Agata Chmielewska, dyrektor MOK:

Inicjatorem wydarzenia był Kamil Panufnik, radny miasta Pionki:

W obchodach brał również udział radny Zbigniew Belowski. - Bardzo się cieszę, że widzę tu tylu młodych ludzi. Dzisiaj jest dzień refleksji, ponieważ jeśli nie ma refleksji to nie ma, żadnej korzyści z poświęcenia – podkreślił radny:

Punktualnie o godzinie 17:00 wszyscy zebrani przy dźwiękach syren oddali cześć walczącym o Warszawę i ofiarom powstania. Później grupa piętnastu osób przebiegła symboliczny dystans 1944 metrów nawiązujący do daty wybuchy Powstania Warszawskiego.

Następnie uczestnicy obchodów wysłuchali historii Zofii Podzińskiej, która w dniu Powstania była 18-letnią dziewczyną mieszkającą w Warszawie. Jak przyznała, cudem uniknęła śmierci:

Po wojnie Pani Zofia Wróciła do Warszawy, jednak jej mąż z powodu przynależności do Armii Krajowej nie mógł znaleźć pracy. Z tego powodu przenieśli się do Pionek i tu już zostali. Z Panią Zofią był dzisiaj jej syn Janusz, który również podzielił się swoimi wspomnieniami.

Zapraszamy do nas: