Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Głowaczów, Łękawica
Dziś jest: Poniedziałek, 20 września 2021

REGION

Solec nad Wisłą od 1 stycznia ponownie miastem

wtorek, 29 grudnia 2020 15:05 / Autor: Michał Kaczor
fot. Adam Guz/KPRM
Michał Kaczor

Premier Mateusz Morawiecki wręczył akty nadania statusu miasta dziesięciu miejscowościom. Wśród nich jest Solec nad Wisłą.

Od 1 stycznia status miasta uzyska 10 miejscowości – Solec nad Wisłą (powiat lipski), Sochocin (powiat płoński), Wiskitki (powiat żyrardowski), Goraj (powiat biłgorajski), Kamionka (powiat lubartowski), Budzyń (powiat chodzieski), Koźminek (powiat kaliski), Kamieniec Ząbkowicki (powiat ząbkowicki), Dubiecki (powiat przemyski) i Wodzisław (powiat jędrzejowski).

- Życzę państwu i mieszkańcom gmin, żeby 10 nowych miejscowości wykorzystało to jako nowy impuls rozwojowy. Jestem przekonany, że wraz z nadaniem praw miejskich przyjdą także inwestycje – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Solec nad Wisłą odzyska prawa miejskie po 151 latach przerwy.

- Cieszę się, że będziemy znowu miastem. Mamy bogaty rys historyczny. To będą same korzyści dla Solca i podniesienie prestiżu. Zresztą mieszkańcy gminy od zawsze mówią, że "idą do miasta". Dla mnie będzie to odzyskanie praw miejskich – powiedział Marek Szymczyk, wójt Solca nad Wisłą.

Najstarszy dokument dotyczący Solca pochodzący z 1136 roku informuje, że gród solecki stanowił uposażenie arcybiskupa gnieźnieńskiego. W wieku XIII przeszedł w ręce bożogrobowców miechowskich, wykupiony w 1325 roku przez Władysława Łokietka. Od tego czasu aż do 1538 roku Solec był siedzibą królów. Za czasów Kazimierza Wielkiego miała miejsce lokalizacja miasta, jego rozplanowanie i budowa gotyckiego zamku, o którym informuje Janko z Czarnkowa, a następnie Jan Długosz. Solec aż do końca XVIII wieku był przede wszystkim składem i portem przeładunkowym zboża, płynącego głównie z folwarku starostwa soleckiego, majątków cystersów wąchockich, świętokrzyskich bernardynów i iłżeckiego klucza biskupów krakowskich. W 1412 roku Władysław Jagiełło nadał Solczanom prawo hurtowej i detalicznej sprzedaży soli. Zamek solecki, usytuowany na wysokiej skarpie pradoliny Wisły, oddzielony od Solca głębokim wąwozem strzegł nie opasanego murami miasta, przepraw wiślanych oraz komory celnej w pobliskim Kamieniu. Na początku XVIII wieku Starosta Solecki Krzysztof Zbaraski przebudował zamek wprowadzając bastiony jako podstawowe wzmocnienie obronne. Była to jedna z pierwszych tego typu budowli na ziemiach polskich.

W Solcu znajdują się cztery kościoły. Murowany kościół pw. Najświętszej Marii Panny wystawiony został w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, a przebudowany na przełomie XVI-XVII w. Kościół i dawny klasztor oo. Reformatorów wzniesiony został w 1626 r. z fundacji Krzysztofa Zbaraskiego. Kościół cmentarny pod wezwaniem Św. Barbary jest datowany na koniec XVI lub na początek XVII wieku.

- Swoistym rodzynkiem i dumą gminy, a szczególnie Solczan jest ponad 130 letnia szkoła średnia, w której obecnie mieści się Liceum Techniczne i Liceum Ogólnokształcące. Obok kościoła Farnego znajduje się zabytkowa plebania, w pobliżu której ulokowany jest dom z podcieniami - centrum kultury gminy Solec - czytamy na stronach Urzędu Gminy.

W dobie konstytucyjnej Królestwa Polskiego miasto otrzymuje murowany ratusz, który nadal jest ozdobą rynku i siedzibą władz gminy.