Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

Opoczno

Rolnicy z gminy Opoczno wyróżnieni

piątek, 10 września 2021 14:13 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Opoczyńscy rolnicy wyróżnieni zostali w konkursie „Rolnik Gminy Opoczno w roku 2021”.

Uroczystość przeprowadzona została w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Opocznie. Tu burmistrz Dariusz Kosno dziękował rolnikom za ich pracę. – Cieszę się, że państwo chcą jeszcze zajmować się pracą na roli, bo wiemy, że jest coraz trudniej – mówił burmistrz, który w tym roku wyróżnił właścicieli czterech gospodarstw.

W gronie wyróżnionych znalazł się m.in. Wiesław Pacan, który wraz z żoną Grażyną prowadzi gospodarstwo w Bukowcu Opoczyńskim. – Mam satysfakcję z wyróżnienia – mówi nagrodzony i przypomina, że już raz odebrał podobne wyróżnienie.

 

Wykaz rolników wyróżnionych w konkursie „Rolnik Gminy Opoczno w roku 2021”.

  1. Mariusz Bolek – Stużno Kolonia

Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 18,30 ha, w tym 15,43 ha stanowią grunty własne, natomiast 2,87 ha stanowią grunty dzierżawione. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna. Z produkcji roślinnej w strukturze zasiewów dominują zboża, rośliny strączkowe i TUZ. Ze zbóż rolnik uprawia pszenicę ozimą, pszenżyto ozime. Średni plon z ha zbóż wynosi od 5-6 t. Gospodarstwo jest dobrze wyposażone w park maszynowy posiada 2 ciągniki, kombajn zbożowy i niezbędne maszyny. W ramach działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw” rolnik w 2021 r. zakupił przyczepę rolniczą i siewnik talerzowy.

  1. Grażyna i Wiesław Pacanowie – Bukowiec Opoczyński

Małżeństwo wspólnie prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 14,14 ha. Specjalizują się w produkcji mleka i bydła opasowego. Obecnie w gospodarstwie znajdują się 4 krowy i 6 opasów. Roczna średnia produkcja mleka wynosi 11000 l, rocznie sprzedawanych jest średnio 4 sztuk opasów. Produkcja roślinna wykorzystywana jest na potrzeby żywienia zwierząt. Gospodarstwo spełnia wymogi dobrostanu zwierząt, wyposażone jest w kompleksowy sprzęt rolniczy do uprawy i zbioru roślin jak: 2 kombajny zbożowe, 3 ciągniki, prasę belującą, prasę kostkującą oraz najważniejsze maszyny rolnicze. Gospodarstwo sukcesywnie się rozwija. Efektem ich pracy są dobre wyniki ekonomiczne.

  1. Monika i Waldemar Bernaccy – Kruszewiec

Pan Waldemar wspólnie z żoną prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha, z czego 12,15 ha stanowią grunty własne, natomiast 17,85 ha to grunty dzierżawione. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna i zwierzęca. W produkcji roślinnej w strukturze zasiewów dominują zboża, natomiast w produkcji zwierzęcej rolnik prowadzi hodowlę trzody chlewnej w cyklu zamkniętym oraz bydła opasowego. Roczna sprzedaż tuczników wynosi około 340 sztuk. Gospodarstwo jest dobrze wyposażone w park maszynowy posiada: kombajn zbożowy, 2 ciągniki, prasę belującą oraz maszyny do uprawy roli. W ramach PROW 2007-2013 małżeństwo skorzystało z dofinansowania w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, dzięki czemu udało się zakupić następujące maszyny: ciągnik rolniczy wraz z ładowaczem czołowym, agregat uprawowy, pług oraz prasę kostkującą. Małżeństwo bardzo chętnie włącza się w inicjatywy wiejskie i parafialne. Chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z młodymi początkującymi rolnikami.

  1. Halina i Andrzej Stępniowie – Libiszów Kolonia

Małżeństwo wspólnie prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 10,30 ha (grunty własne i dzierżawione). Specjalizuje się w hodowli bydła opasowego oraz produkcji mleka. Produkcja zwierzęca obejmuje krowy mleczne – 3 szt. oraz 7 szt. opasów. W produkcji roślinnej dominują zboża, TUZ. Gospodarstwo posiada kompleksowy sprzęt rolniczy do uprawy i zbioru roślin: kombajn zbożowy, 2 ciągniki rolnicze, prasę zwijającą, agregat uprawowy itp. Gospodarstwo jest rozwojowe i otwarte na różne nowości z zakresu rolnictwa.