Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jacek, prezbiter
Dziś jest: Środa, 17 sierpnia 2022

REGION

Kolejne dofinansowania na usuwanie azbestu trafiły do gmin z regionu radomskiego

poniedziałek, 25 lipca 2022 13:47 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król?radio Plus Radom
Magdalena Król

Kolejne gminy z naszego regionu otrzymają dofinansowanie na usuwanie azbestu oraz działania związane z edukacją ekologiczną. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na ten cel przekazał prawie 1 mln 900 tys. złotych.

W poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Radomiu odbyło się podpisanie umów na dofinansowania. Podczas spotkania obecna była minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która mówiła również o programie "Ciepłe mieszkanie"

- Chcemy ogłosić program "Ciepłe mieszkanie". Jest to uzupełnienie programu "Czyste powietrze" i innych programów, które z jednej strony są na rzecz ciepła, a z drugiej na rzecz czystego powietrza - mówi Anna Moskwa.

47 samorządów otrzyma z WFOŚiGW w Warszawie łącznie ponad 1 mln 435 tys. zł w formie dotacji na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest

- Dzięki wsparciu Funduszu szkodliwy azbest zostanie w bezpieczny sposób zdemontowany z dachów przez specjalistyczne firmy i unieszkodliwiony na składowiskach odpadów niebezpiecznych. Szkodliwy materiał przestanie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców - wyjaśnia Marek Ryszka, prezes WFOŚiGW w Warszawie.

Podczas podpisywania umów obecny był poseł Marek Suski.

- W wielu miejscach w Polsce na dachach jest ten azbest, stąd te, aby dbać o nasze zdrowie, trzeba ten azbest usunąć - dodaje Marek Suski.

Od 2018 roku WFOŚiGW w Warszawie przekazał mazowieckim samorządom ponad 40 mln zł na usuwanie azbestu. W tym roku w budżecie Funduszu zaplanowane jest kolejne 6 mln 800 tys. zł na ten cel.

- Otrzymujemy pieniądze na zdjęcie i utylizację eternitu. To są znaczące środki - mówi Piotr Leśnowolski, burmistrz Jedlni-Letniska.

- To dofinansowanie bardzo cieszy, bo ono rozwiązuje problem utylizacji azbestu - dodaje wójt Zakrzewa Leszek Margas.

- Cieszy się to dużym powodzeniem. Gmina Wolanów od lat korzysta z tego dofinansowania - kończy wójt Wolanowa Ewa Markowska-Bzducha.

W 2022 roku WFOŚiGW w Warszawie zaplanował na działania związane z ochroną przyrody – 1 mln 240 tys. zł, z kolei na edukację ekologiczną 3 mln 274 tys. zł.