Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Opoczno

Tradycja ceramiczna Opoczna

niedziela, 21 sierpnia 2022 13:05 / Autor: Marcin Prejs
Tradycja ceramiczna Opoczna
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Ceramicznemu dziedzictwu Opoczna poświęcona była konferencja otwierająca trzecią edycję Festiwalu Płytki Ceramicznej.

Festiwal Płytki Ceramicznej to impreza nawiązująca do tradycji ceramicznej Opoczna i okolic. Takie tematyczne obchody święta miasta zorganizowane zostały po raz trzeci. W tym roku otworzyła je konferencja. – W czasie jej trwania mówiliśmy o dziedzictwie ceramicznym, które zostawili nam Jan Dziewulski i bracia Lange – mówi Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Przypomina, że to właśnie powstałe w XIX wieku zakłady Dziewulski i bracia Lange rozpoczęły produkcję płytek ceramicznych w Opocznie.

Do Opoczna na konferencję przyjechała m.in. Jadwiga Komender, wnuczka Jana Dziewulskiego. Miasto, w którym jej dziadek tworzył zakłady ceramiczne, a ojciec spędził dzieciństwo odwiedziła po raz pierwszy.

O korzeniach swojej rodziny mówiła podczas konferencji Joanna Opolska, prawnuczka Jana Dziewulskiego. Przypomniała też grudniową rozmowę telefoniczną z dyrektorem opoczyńskiego muzeum Adamem Grabowskim, która zapoczątkowała kontakty rodziny z miastem swoich przodków.

Na Festiwal Płytki do Opoczna przyjechało dziesięcioro członków rodziny Dziewulskich. Dyrektor opoczyńskiego muzeum Adam Grabowski podkreśla, że tradycja ceramiczna zapoczątkowana przez  zakłady Dziewulski i bracia Lange jest obecnie kontynuowana w Opocznie i okolicach, ale również w Słowiańsku na Ukrainie, gdzie również rodzinna firma Dziewulskich zdecydowała się wybudować swoją fabrykę.

O tradycji ceramicznej Słowiańska mówiła w Opocznie Evgenia Kaługina, dyrektor Muzeum Regionalnego w Słowiańsku. Przyznała, że spotkanie z potomkami rodziny Dziewulskich wywarło na niej ogromne wrażenie. – Mam nadzieję, że wkrótce spotkam się z nimi w Słowiańsku, w ich drugim domu – mówiła.

Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać również prelekcji Ewy Kuryłowicz. Ważnym elementem spotkania było również wręczenie przedsiębiorcom certyfikatów potwierdzających przystąpienie do Społecznej Rady Biznesu. – Historia przemysłu w Opocznie, ale również jego obecny rozwój jest dla nas bardzo ważny – mówi Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Posłuchaj naszej relacji z tego wydarzenia: