Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Opoczno

Osoby niepełnosprawne nie muszą być odsuwane w kąt

sobota, 03 grudnia 2022 22:12 / Autor: Marcin Prejs
Osoby niepełnosprawne nie muszą być odsuwane w kąt
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością odbyły się w Opocznie.

Wspólne odśpiewanie „Tolerancji” przy opoczyńskim Pegazie rozpoczęło obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością w Opocznie. Następnie już w budynku Starostwa Powiatowego uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu „Uwolnić motyla”. Jak wyjaśnia wicestarosta Maria Barbara Chomicz, wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy stowarzyszenia „Ja - Ty - My” wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi. Jak informuje, obchody są doskonałą okazją do integracji, ale stwarzają również możliwość obejrzenia wspaniałych prac wykonanych przez osoby z niepełnosprawnościami.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością to dzień szczególny dla wszystkich osób niepełnosprawnych, mówi Tomasz Musielski, prezes stowarzyszenia „Ja - Ty - My”. – To dzień, w którym wszystkie osoby niepełnosprawne na całym świecie świętują, spotykają się, mówią o niepełnosprawności – wyjaśnia.

Radny wojewódzki Janusz Ciesielski podkreśla, że Urząd Marszałkowski w Łodzi docenia wydarzenia, które podkreślają wagę organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. – To wspaniała inicjatywa – podkreślał.

Podczas uroczystości swoją historię opowiedziała Paulina Zaborowska. Mimo tego że cierpi ona na bardzo rzadką chorobę genetyczną (dysplazję diastroficzną), nie poddała się i postanowiła realizować swoje marzenia. Z najlepszym wynikiem ukończyła studia prawnicze, okazała się również najlepsza spośród ponad tysiąca osób ubiegających się o aplikację radcowską. – Dawałam świadectwo, że osoba niepełnosprawna ma szansę rozwijać się, może być wartością dodaną dla tego społeczeństwa. Nie musi być ukrywana, odsuwana w kąt – mówiła i podkreślała, że osoby niepełnosprawne mają prawo żyć na takich samych warunkach, jak inne osoby będące pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Jednak choroba, na którą cierpi Paulina Zaborowska spowodowała, że musiała ona przerwać swoją karierę zawodową. Dysplazja diastroficzna charakteryzuje się m.in. tym, że u osób bardzo młodych występują zwyrodnienia, które zazwyczaj dotykają ludzi starszych. Na dodatek towarzyszy temu nasilający się ból. On właśnie nie pozwala funkcjonować Paulinie tak jak dotychczas. Dlatego zbiera ona pieniądze na bardzo kosztowne leczenie.

Sala konferencyjna opoczyńskiego starostwa wypełniona była po brzegi. Zgromadzone tu osoby z różnych środowisk osób z niepełnosprawnościami mogły podziwiać występy zaproszonych artystów. – To wielkie przeżycie dla osób niepełnosprawnych – mówi Zofia Dębowska, założycielka Fundacji Uśmiech Dziecka to Nasz Cel, która na koncert do opoczyńskiego starostwa przyszła z niepełnosprawną córką Anią. – Jest to docenienie osób niepełnosprawnych, które żyją wśród nas – dodaje.

Występom na scenie towarzyszyła wystawa prac wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością.