Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

Opoczno

Pamięć o Hubalu to nasz obowiązek

niedziela, 30 kwietnia 2023 23:29 / Autor: Marcin Prejs
Pamięć o Hubalu to nasz obowiązek
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Przy Szańcu Hubala w Anielinie zakończyły się obchody upamiętniające 83. rocznicę śmierci majora Henryka Dobrzańskiego.

Mszy polowej przy Szańcu Hubala, która otworzyła obchody przewodniczył ks. Stanisław Piekielnik, dyrektor Radia Plus Radom. W swojej homilii zwrócił on uwagę m.in. na jedną z cech Hubala, mianowicie odpowiedzialność. – Odpowiedzialność za rodzinę, odpowiedzialność żołnierza Wojska Polskiego, odpowiedzialność człowieka za drugiego człowieka, odpowiedzialność dowódcy za swoich żołnierzy, odpowiedzialność żołnierza walczącego tutaj za mieszkańców, którzy osiedlili się wokół tego lasu – mówił. Podkreślił, że słowa majora: „Broni nie złożę, munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg” świadczą, że cecha odpowiedzialności przyjmowana była przez Hubala w pokorze i chciał on, aby pomocą dla niego był Bóg.

Głównym organizatorem uroczystości był jak co roku Powiat Opoczyński. – Powinniśmy pamiętać o naszych bohaterach. To jest nasz obowiązek – mówił starosta Marcin Baranowski. Wyjaśnił, że odbywające się przy Szańcu Hubala w Anielinie obchody są hołdem oddanym żołnierzom majora, ale również formą przekazywania pamięci o Henryku Dobrzańskim kolejnym pokoleniom.

O potrzebie pamięci o majorze Hubalu mówił w Anielinie również marszałek senior, poseł Antoni Macierewicz. Z kolei minister rolnictwa Robert Telus podkreślał wielką rolę ludności wiejskiej w walce z okupantem. – Chcę złożyć hołd wszystkim mieszkańcom polskiej wsi, którzy walczyli za naszą wolność, wszystkim mieszkańcom polskiej wsi, którzy pomagali żołnierzom, często ryzykując swoim życiem – mówił. W czasie obchodów odczytany został także list od ministra edukacji.

Obchody w lesie w Anielinie, gdzie 30 kwietnia 1940 roku zginął Hubal, wspólnie z Powiatem Opoczyńskim organizuje Gmina Poświętne oraz 25 Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Podczas uroczystości nie mogło więc zabraknąć apelu pamięci i salwy honorowej oraz składania kwiatów i zapalenia zniczy w miejscu śmierci legendarnego majora. Dzień Pamięci o Majorze Hubalu zakończył pokaz szarży w wykonaniu ułanów.

Posłuchaj naszej relacji z tego wydarzenia: