Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

Opoczno

30 lat Straży Miejskiej w Opocznie

środa, 22 listopada 2023 13:12 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Straż Miejska w Opocznie świętowała swój jubileusz. 30 lat temu pracę w niej rozpoczęli pierwsi strażnicy.

22 listopada 1993 roku zatrudnieni zostali pierwsi strażnicy miejscy w Opocznie. Mieli do dyspozycji służbowego żuka, nie mieli za to służbowych mundurów. Początki nie były więc proste. – Ale zainteresowanie służbą w tej formacji było bardzo duże – mówi Dariusz Rzepka, który komendant Straży Miejskiej w Opocznie jest od 19 września 2019 roku. Jak przypomina, na początku w Opocznie pracowało 12 strażników. – Chociaż na ogłoszenie o naborze odpowiedziało aż 70 osób – dodaje.

Na przestrzeli lat Straż Miejska w Opocznie miała kilkoro komendantów. W latach 1993 - 1994 funkcję tę pełnił Artur Jankowski, a po nim Zenon Wereszka (1994 - 1996), Agnieszka Róg (1997 - 1998), Antoni Rutowicz (1998 - 2007), Zbigniew Badowski (2007 - 2016). W latach 2016 - 2018 komendantem był Tadeusz Brola. Chociaż mile wspomina tamten czas, przyznaje, że praca strażnika do łatwych nie należy.

Jak podkreśla Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza miasta, na przestrzeli lat samorząd różne zadania przekazywał jednostce. Obecnie duży nacisk położony został na rozwój monitoringu.

Chociaż, jak przyznał w swoim wystąpieniu burmistrz Dariusz Kosno, samorząd jeszcze kilka lat temu nosił się z zamiarem likwidacji Straży Miejskiej. – Całe szczęście nie otrzymaliśmy pozytywnej opinii co do likwidacji tej jednostki – wspomina. – Przekonałem się, że w wielu sytuacjach nie poradzilibyśmy sobie bez Straży Miejskiej – dodaje burmistrz i przypomina zaangażowanie strażników w czasie pandemii czy podczas przyjmowania na terenie gminy obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Jubileusz 30-lecia Straży Miejskiej przeprowadzony został w opoczyńskim domu kultury. Tu wręczone zostały odznaczenia i pamiątkowe medale. Krzyże za Zasługi Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczypospolitej Polskiej z rąk prefekta krajowego Artura Hołubiczka oraz prefekta wojewódzkiego Piotra Czyżewskiego odebrali: st. inspektor Paweł Kołodziejczyk, sekretarz miasta Janusz Klimek oraz burmistrz Opoczna Dariusz Kosno. Z kolei Dyplom za Zasługi Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: st. insp. Bogdan Kozłowski, st. insp. Robert Kalata oraz st. insp. Tomasz Róg. Nie zabrakło także wyróżnień, gratulacji oraz jubileuszowego tortu.

Obecnie w Straży Miejskiej w Opocznie pracuje 7 strażników i 8 osób obsługi, które zajmują się m.in. monitoringiem. O służbowym żuku zdążyli zapomnieć nawet najstarsi strażnicy. Dzisiaj jednostka liczy na zakup samochodu elektrycznego.