Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

Kozienice

Mazowsze przekaże pieniądze na kolej z Kozienic do Dobieszyna

wtorek, 05 grudnia 2023 16:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Koleje Mazowieckie
Kamil Zapora

45 milionów złotych – taką kwotę dołoży Sejmik Województwa Mazowieckiego do budowy połączenia kolejowego pomiędzy Kozienicami, a Dobieszynem. Dzisiaj w Warszawie miało miejsce podpisanie umowy.

We wtorek w urzędzie marszałkowskim w Warszawie umowę podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski i burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski. W spotkaniu wzięli też udział radni województwa: Leszek Przybytniak i Tomasz Śmietanka oraz wójt Głowaczowa Hubert Czubaj.

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, to bardzo ambitny i potrzebny projekt, który zmieni komunikacyjne oblicze regionu radomskiego i znacznie polepszy komfort podróżowania z i do Kozienic. – To jeden z czterech mazowieckich projektów linii kolejowych, które zostały zakwalifikowane do programu Kolej Plus. Chcemy wesprzeć i tę inwestycję niebagatelną kwotą 45 mln zł. To ogromna szansa na rozwój dla miasta i okolic – dodaje marszałek:

Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Warto przypomnieć, że decyzję o przyznaniu dotacji radni sejmiku podjęli osiemnaście miesięcy temu. Było to poprzedzone wydaniem pozytywnej opinii przez Komisję Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu, której posiedzenie odbyło się w urzędzie miejskim w Kozienicach w czerwcu 2022 roku. Dodatkowo zarząd województwa mazowieckiego zadeklarował uruchomienie czterech par połączeń Kolei Mazowieckich w ciągu doby przez pięć lat od zakończenia budowy linii kolejowej.

Wspólny projekt gmin Kozienice i Głowaczów zakłada wybudowanie około 23 km torów ze Świerży Górnych do Dobieszyna, przez Miejską Dąbrowę w gminie Głowaczów. Nowy odcinek połączy już istniejącą linię kolejową Janików - Świerże Górne (nr 77) z linią kolejową Warszawa Zachodnia – Radom Główny – Kraków Główny (nr 8). Projekt zakłada również budowę 5 punktów obsługi pasażerskiej, budowę 2 mostów kolejowych oraz usunięcie 23 kolizji z drogami. Odległość od Warszawy wyniesie 107,7 km.

Inwestycja ma kosztować 321 mln złotych netto, z czego 85 % ma pokryć rządowy program Kolej Plus. Oznacza to, że po wsparciu Mazowsza, Kozienice i Głowaczów będą musiały dołożyć 3 mln zł. Środki z urzędu marszałkowskiego będą przekazywane w latach 2026–2028. W maju tego roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. Budowa ma zakończyć się w 2028 roku.