Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Przysucha

Uroczyście w Odrzywole

czwartek, 22 lutego 2024 10:08 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W sobotę odbędzie się uroczysta sesja poświęcona odzyskaniu przez Odrzywół praw miejskich. A od 1 marca startuje kolejna edycja ministerialnych programów realizowanych przez MGOPS w Odrzywole.

Odrzywół odzyskał prawa miejskie z początkiem 2024 roku. Uroczysta sesja przypominająca o tym ważnym dla samorządu i jego mieszkańców wydarzeniu odbędzie się w najbliższą sobotę. W programie m.in.: wręczenie aktu nadania praw miejskich burmistrzowi, referat historyczny, przemówienia oraz wręczenie okolicznościowych tytułów. Początek części uroczystej sobotniej sesji o godzinie 13. Jak wyjaśnił burmistrz Marian Kmieciak, poprzedzi ją część merytoryczna, w czasie której do budżetu wpisanych będzie kilka zadań. To m.in.: zakup lekkiego samochodu pożarniczego dla OSP Odrzywół czy świetlicy kontenerowej dla mieszkańców Cetnia. Na realizację tych zadań samorząd pozyskał pieniądze zewnętrzne. Takie wsparcie gmina otrzymała również na utworzenie w Kolonii Ossie małego parku z dawnymi odmianami drzew owocowych. Po zmianach w tegorocznym budżecie gmina będzie miała do realizacji 19 zadań na łączną kwotę 21 mln zł.

W audycji Gmina Odrzywół na Fali mówiliśmy także o programach społecznych realizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Oprócz bieżącej działalności jednostka pozyskuje także dodatkowe pieniądze choćby w ramach konkursowych programów „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa”. Na terenie gminy Odrzywół realizowane są one od 2021 roku. Tylko na tegoroczną ich edycję MGOPS w Odrzywole pozyskał z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej prawie 900 tys. zł. Ewa Matuszczak, dyrektor MGOPS w Odrzywole, wyjaśniła, że kierowana przez nią jednostka realizuje także szereg innych, autorskich programów. – To są projekty skierowane głównie do osób wykluczonych, samotnych, potrzebujących pomocy – mówiła.

Burmistrz Marian Kmieciak zaprosił także na 11. edycję biegu Tropem Wilczym. Rywalizacja przeprowadzona będzie w Odrzywole 2 marca. Początek o godzinie 11 przy ul. Opoczyńskiej.

Posłuchaj całej audycji Gmina Odrzywół na Fali: