Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: Niedziela, 14 lipca 2024

Przysucha

Jest wykonawca kolejnego odcinka S12

środa, 20 marca 2024 18:42 / Autor: Marcin Prejs
Fot. GDDKiA
Marcin Prejs

GDDKiA wybrała wykonawcę drogi ekspresowej S12 między Przysuchą i Wieniawą.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę blisko 15-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12 między Przysuchą i Wieniawą. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm: Mirbud i Kobylarnia, a jej wartość to blisko 597,4 mln złotych. Budżet przewidziany na realizację tej inwestycji wynosi niemal 647 mln złotych.

To już kolejny odcinek drogi ekspresowej S12, na który GDDKiA wybrała wykonawcę. 20 lutego poznaliśmy firmę, która wybuduje odcinek o długości 14,4 km od granicy województwa do Przysuchy. Za około 452 mln zł wykona go firma Budimex.

W przypadku blisko 15-kilometrowego odcinka Przysucha - Wieniawa, przetarg ogłoszony został pod koniec września ubiegłego roku. Wpłynęło wówczas siedem ofert.

Droga ekspresowa S12 biegnąca z województwa łódzkiego przez południowe Mazowsze w kierunku Lubelszczyzny będzie posiadała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku.

Nowa trasa nie będzie się pokrywała z istniejącą drogą krajową nr 12. Powstanie jako zupełnie odrębny szlak komunikacyjny, głównie na terenach leśnych i rolnych. Dostęp do nowej drogi będzie możliwy jedynie za pośrednictwem bezkolizyjnych węzłów. Na odcinku między Przysuchą i Wieniawą powstaną dwa węzły drogowe; Przysucha - u zbiegu S12 z drogą wojewódzką 727 i Wieniawa na przecięciu z DK12, która docelowo będzie drogą wojewódzką.

Dla komfortu podróżnych na odcinku drugim zostaną wybudowane dwa Miejsca Obsługi Podróżnych - po jednym dla każdego kierunku jazdy: (MOP Wieniawa Południe oraz MOP Wieniawa Północ). Zapewnią one podstawowe potrzeby podróżującym (parking, toalety miejsca dla zabaw dla dzieci) z możliwością rozbudowy w przyszłości o stacje paliw.

Inwestycja ma na celu przede wszystkim przejęcie ruchu z bardzo zatłoczonej na tym odcinku drogi krajowej nr 12, a tym samym poprawę przepustowości układu komunikacyjnego w centrum kraju, jak również wyprowadzenie ciężkiego tranzyty z miejscowości, przez które przechodzi obecna DK12. Powstanie nowej trasy zapewni okolicznym mieszkańcom poprawę warunków życia, a także znacząco wpłynie na wzrost poziomu bezpieczeństwa.

Droga ekspresowa S12 ma zapewnić w przyszłości szybkie, sprawne i bezpieczne połączenie centrum kraju z Lubelszczyzną, a także z wschodnią granicą kraju. Tym samym ma ułatwić podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a zatem stanowić pomost pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Ukrainą. Droga będzie brała swój początek u zbiegu z autostradą A1 nieco na południe od Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec jej koniec będzie na przejściu granicznym w Dorohusku.