Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 maja 2024

Opoczno

O zespole Downa w Opocznie

sobota, 23 marca 2024 19:57 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Marcin Prejs | Radio Plus Radom
Marcin Prejs

To już siódma konferencja zorganizowana przez „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie na temat zespołu Downa.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie już po raz siódmy zorganizował konferencję poświęconą zespołowi Downa. Tym razem przeprowadzona została pod hasłem: „Wyzwania, wsparcie, możliwości”. Jak wyjaśnia dyrektor Agnieszka Nalewczyńska, do kierowanej przez nią placówki uczęszczają także dzieci z zespołem Downa. – Organizujemy tę konferencję, aby przybliżyć temat funkcjonowania tych dzieci i ich rodziców – mówi.

Podczas konferencji Patrycja Bartoszak-Kossakowska mówiła m.in. o telewizyjnym programie Down The Road, który zmienił postrzeganie osób z zespołem Downa.

Jednym z uczestników programu był Adam Wdówka. Absolwent „Centrum Edukacji i Rozwoju” w rozmowie z Patrycją Bartoszak-Kossakowską opowiadał o udziale w Down The Road.

Adam mówił także o tym, jak duży wpływ na jego dalsze życie miał udział w programie. Dzięki niemu poznał przyjaciół, z którymi ma stały kontakt, pracuje w przedszkolu i może rozwijać swoje sportowe pasje. Podczas spotkania Adam zaprezentował również swoje muzyczne zdolności. Z kolei Patrycja Bartoszak-Kossakowska wygłosiła prelekcję: „Kształtowanie świadomości emocjonalno-społecznej”.

Jak przypomina wicestarosta Maria Barbara Chomicz zespół Downa to nie jest choroba. – To inny rodzaj życia – mówi. Dodaje także, że nie ma bardziej przytulnych ludzi od tych, którzy mają zespół Downa.