Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Opoczno

Ponad tysiąc ekologicznych instalacji w gminie Drzewica

środa, 03 kwietnia 2024 16:49 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Gmina Drzewica w mijającej kadencji wydała na inwestycje rekordową kwotę 56 mln zł. Oprócz zadań drogowych, oświatowych i społecznych samorząd realizował także dużo działań proekologicznych.

Mijającą kadencję podsumował w Radiu Plus Radom burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Przypomniał, że drzewicki samorząd realizował w tym czasie wiele inwestycji na łączną kwotę ponad 56 mln zł. – Przy tak dużym wysiłku finansowym na inwestycje warto podkreślić, że zamykamy rok ubiegły zadłużeniem na poziomie 47 tys. zł, czyli mimo wielu zadań, mimo potężnej kwoty na inwestycje gmina sobie finansowo bardzo dobrze radzi – podkreślał burmistrz. Janusz Reszelewski poinformował, że na same zadania drogowe samorząd wydał w obecnej kadencji ponad 18 mln zł. Dużo inwestował również w działania proekologiczne. – Biorąc pod uwagę całą kadencję samorząd zamontował mieszkańcom ponad 1100 instalacji fotowoltaicznych, solarnych, pieców na gaz oraz pieców na biomasę – wyjaśniał burmistrz. Przypomniał także, że te inwestycje nie tylko pozytywnie wpływają na środowisko, ale również ułatwiają życie mieszkańcom. Na dodatek drzewiczanie pokrywali jedynie kilkanaście procent wartości poszczególnych instalacji.

Burmistrz Drzewicy przypomniał również, że w mijającej kadencji drzewicki samorząd zrealizował wiele innych potrzebnych inwestycji. Chodzi m.in. o budowę oczyszczalni ścieków, utworzenie domu seniora, remont domku wędkarza, budowę nowej siedziby klubu sportowego w Drzewicy, oddanie do użytku świetlicy w Werówce czy utworzenie żłobka w Drzewicy. Janusz Reszelewski zaznaczył, że samorząd nadal chce inwestować w świetlice wiejskie, infrastrukturę strażacką, myśli również o najmłodszych drzewiczanach. Dla nich powstanie nowa siedziba żłobka. Na jej utworzenie gmina pozyskała pieniądze z programu „Maluch plus”. Dzięki inwestycji utworzonych będzie 38 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech.

Burmistrz poinformował również o planach zagospodarowania terenu przy powstającym właśnie bloku socjalnym. Oprócz parkingów ma zostać tam utworzony skwer imienia Marii Teresy i Witolda Nowakowskich, związanych z Drzewicą przez dziesięciolecia lekarzy i społeczników.

Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Drzewicy Januszem Reszelewskim: