Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

Przysucha

Wieża widokowa na Krakowej Górze

środa, 12 czerwca 2024 15:46 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wieża widokowa stylizowana na średniowieczną basztę powstaje na Krakowej Górze koło Borkowic w powiecie przysuskim. Jedno najwyższych wzniesień w okolicy leży 280 metrów nad poziomem morza.

Wieża będzie miała 13 m wysokości i 5,5 m średnicy. Będzie wyposażona w zabiegowe schody, widokowy taras oraz system monitorujący okoliczne lasy pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Wójt gminy Robert Fidos:

Koszt prac to ok. 800 tys. złotych. Zadanie zostało wsparte przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w kwocie 315 tys. zł. Zakończenie prac jest planowane w czerwcu.

Wieża widokowa na Krakowej Górze, będzie jedną z atrakcji turystycznych w gminie Borkowice. Jest duża szansa na wybudowanie centrum edukacji paleontologicznej. Planowana inwestycja ma związek z odkryciem tropów dinozaurów w 2021 roku. Dokonano tego na terenie pobliskiej kopalni odkrywkowej surowców ilastych. Do niedawna wydawało się, że w Polsce nie ma większych szans na spektakularne odkrycia nowych stanowisk paleontologicznych z pozostałościami po jurajskich dinozaurach. Tymczasem ślady z Borkowic swoją jakością dorównują najlepszym znanym odkryciom z Grenlandii, Ameryki Północnej czy Chin. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik:

Dodajmy, że Paulina Macieja, absolwentka Politechniki Krakowskiej, zaprezentowała pracę dyplomową „Centrum Edukacji Paleontologicznej w Borkowicach”.