Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024

REGION

Jak dobrze zasadzić cebulki kwiatowe: Jesienne sadzenie cebul

środa, 19 czerwca 2024 14:01 / Autor: Reklama
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Rośliny cebulowe mają silną pozycję w ogrodach. Kto z nas nie lubi kolorowych tulipanów czy pachnących narcyzów? Wiosną, kiedy rabaty zapełniają cudowne barwy krokusów i hiacyntów, budzi się chęć ich zasadzenia. Nie jest to jednak odpowiednia pora. Kwitnące na początku sezonu rośliny cebulowe należy posadzić jesienią. Jednym z popularniejszych sklepów online z cebulkami kwiatowymi jest: https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/. Podpowiadamy, jak prawidłowo to zrobić, by osiągnąć jak najlepszy efekt, po zakupie cebul kwiatowych.

Wybór miejsca do sadzenia cebulek

Wymagania kwiatów cebulowych są w większości podobne. Rośliny tego typu najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, osłoniętym od chłodnego i intensywnego wiatru. Preferencje glebowe ukierunkowane są na dobrze spulchnione, pozbawione kamieni, chwastów i innych zanieczyszczeń podłoże. Gdy nasza działka jest położona na miejscu z glebą jałową i wybitnie piaszczystą, musimy ją wspomóc, dodając kompostu, torfu ogrodniczego lub zakupionej ziemi ogrodniczej. W przypadku podłoża zbitego, gliniastego o ciężkiej strukturze potrzebne będzie jego rozluźnienie. Dodajemy wtedy piasek lub drobniutki żwirek i torf.

Kwiaty cebulowe dobrze jest sadzić na zdrenowanym terenie. W tym celu stosuje się domieszkę gruboziarnistego piasku – warstwę najlepiej jest wsypać bezpośrednio do otworu, pod sadzoną cebulkę. Zapewni to lepsze odpływanie wody, której nadmiar jest źle tolerowany przez cebulki. Oprócz wymagań siedliskowych ważna jest koncepcja nasadzenia. Do sadzenia roślin cebulowych dobrze jest wykorzystać puste miejsca pomiędzy rosnącymi bylinami, tereny pod koronami drzew czy wolne przestrzenie przy chodnikach i podjazdach. Niskie gatunki, takie jak szafirki, krokusy, przebiśniegi, najefektowniej wyglądają w dużych plamach. Spisują się znakomicie też jako obramowania rabat. Wyższe tulipany, narcyzy mogą być sadzone mniejszymi grupkami, które urozmaicą wiosną ogród.

Jak przygotować się do sadzenia roślin cebulowych

Zanim przystąpimy do samego sadzenia, dokonajmy oceny zdrowotności cebulek. Powinny być jędrne, duże, bez widocznych plam i nalotów. Cebulki nie powinny mieć kiełków ani korzeni – gwarantuje to, że są w stanie uśpienia, odpowiednim do sadzenia. Odrzucamy cebule uszkodzone, połamane, przesuszone i pozbawione odpowiedniej warstwy łusek. Do ważnych zabiegów wykonywanych przed sadzeniem należy zaprawianie. Przy użyciu odpowiednich preparatów grzybobójczych, moczy się cebule przed ich zasadzeniem. Proces ten chroni je przed zainfekowaniem patogenami, wpływającymi na rozwój i wygląd roślin.

Sadzenie cebul kwiatowych

Przed wykopaniem odpowiednich dołków, dobrze jest ułożyć cebule zgodnie z naszym pomysłem. W ten sposób, wyobrażając sobie docelowe rozmiary kwiatów, lepiej jest zapanować nad końcowym efektem aranżacji. Duże cebule wymagają większej przestrzeni i większych odstępów – po ułożeniu ich na ziemi, z łatwością sprawdzimy, czy mamy wystarczająco dużo miejsca. Cebule można sadzić przy użyciu koszyczków z tworzywa sztucznego lub tradycyjnie luzem. Przydatna jest do tego wąska łopatka lub urządzenie nazywane sadzarką do cebul. Po przygotowaniu dołków umieszczamy w nich cebule w odpowiedniej pozycji – piętką do dołu, a węższą końcówką do góry.

Najważniejsza jest głębokość sadzenia. Im dorodniejsza i większa cebula, tym głębiej musi być zakopana. Ogólnie przyjęta jest zasada sadzenia na głębokości równej trzem wysokościom cebulki. Po przykryciu cebulek ziemią trzeba je podlać. Praktycznym rozwiązaniem jest oznaczenie miejsca sadzenia plastikową etykietką. Pomoże to w rozpoznaniu odmiany i ochroni kiełkujące cebule przed uszkodzeniem podczas wiosennych prac. Stanowisko z zasadzonymi cebulkami można przysypać warstwą kory, a przed nadejściem silnych mrozów dodatkowo okryć gałązkami iglaków. Takie zabezpieczenie posłuży nie tylko jako izolacja przed mrozem, ale również pomoże zatrzymać wilgoć i ograniczy wyrastanie chwastów.

Rośliny cebulowe to efektowna dekoracja, która jako pierwsza pojawia się wiosną w ogrodzie. Ich uprawa nie jest trudna i dostarcza wiele satysfakcji. Tulipany, żonkile, krokusy to zwiastuny wiosny, które świadczą, że cieplejsze dni są tuż, tuż.

(artykuł sponsorowany)