Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024

REGION

Jak mądrze pomagać rannym zwierzętom?

środa, 10 lipca 2024 10:57 / Autor: Kamil Zapora
Aleksander Fikus, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Każdy z nas może na swej drodze spotkać martwe lub ranne zwierzę, ale nie każdy będzie wiedział jak się wtedy zachować. Wszystko zależy od sytuacji i okoliczności. W Radiu Plus Radom mówił o nich lekarz weterynarii z Kozienic Aleksander Fikus.

Pierwszy scenariusz jaki możemy sobie wyobrazić to potrącenie dzikiego zwierzęcia np. sarny w czasie jazdy samochodem. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim zadbać o siebie. Zderzenie z dużym osobnikiem może być naprawdę niebezpieczne. Jednak co w sytuacji kiedy wyszliśmy z całego incydentu cało, a na drodze znajduje się ranne zwierzę?

Niestety, ale jak pokazuje doświadczenie, zwierzęta z wypadku rzadko kiedy udaje się uratować:

Nie musimy opuszczać miasta, żeby spotkać zwierzę w potrzebie. Kto z nas mógłby przejść obojętnie wobec pisklaka, który wypadł z gniazda? Okazuje się jednak, że tak właśnie powinniśmy postąpić:

W aglomeracjach miejskich nie brakuje też bezpańskich kotów i psów, które w szczególny sposób są narażone na potrącenia przez samochody. - Przestrzegam przed jakąkolwiek interwencją, ponieważ zwierzę, którego nie znamy może okazać się agresywne – mówi Aleksander Fikus:

Najwyższą ostrożność musimy zachować nawet w sytuacji kiedy jesteśmy właścicielami, zwierzęcia które ucierpiało w wypadku:

Weterynarz zwraca uwagę na szerszy problem dotyczący rannych lub martwych zwierząt w naszych miastach, którego winni są niestety ludzie:

Dodatkowo, jak podkreśla Aleksander Fikus, do rozwiązania wciąż pozostaje problem martwych zwierząt na ulicach. W niektórych miastach nie ma służby, która mogłaby reagować w takich sytuacjach całą dobę, siedem dni w tygodniu.