Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

SPORT

Z Himalajów do Zakrzewa

wtorek, 13 grudnia 2016 16:53 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Wojciech Brański, znany polski himalaista i pierwszy polski zdobywca Kanczendzongi Środkowej (8482 m n.p.m.) spotkał się z gimnazjalistami w Zakrzewie.

Spotkanie odbyło się w Publicznym Gimnazjum w Zakrzewie. Wojciech Brański mówił o swoich początkach, ale także niebezpieczeństwach, z jakimi wiąże się wspinaczka wysokogórska. Dla himalaisty góry to nie sposób na zarabianie pieniędzy, ale pasja. - Nigdy nie traktowałem tego jako swoje powołanie. Teraz ludzie żyją z himalaizmu, zarabiają pieniądze dzięki wyprawom. Ja traktowałem to jako hobby i przyjemność. Oprócz nauki i pracy warto mieć coś innego w zanadrzu, a góry wydawały mi się właśnie okazją do przeżywania czegoś bardzo pociągającego - tłumaczył Wojciech Brański.

Góry to duże wyzwanie i obciążenie dla organizmu. Czasem wynikają z tego zabawne historie. - Kiedy byłem na szczycie Kanczendzongi Środkowej, czyli prawie 8,5 tysiąca metrów wysokości, to komunikując się z bazą, relacjonując pobyt na tej wysokości, być może z powodu braku tlenu, zacząłem przemawiać do kolegów wierszem. Było to dosyć zabawne, bo potraktowali to jako objaw braku tlenu. Dla mnie to była możliwość wyrażenia się o przeżyciu nie zwykłymi słowami, ale słowami poezji - mówił himalaista.

Wojciech Brański z wykształcenia jest elektronikiem i fizykiem, ale swoją pasję przeniósł w najwyższe rejony świata. Na początku był taternikiem, później zdobywał szczyty Kaukazu, Pamiru, Karakorum i Himalajów. W 1974 roku wraz z Piotrem Młoteckim, Zbigniewem Rubinowskim, Wiesławem Kłaputem, Markiem Malatyńskim i Kazimierzem Olechem dokonał pierwszego wejścia na Kangbachen (7903 m n.p.m.). Cztery lata później zdobył Kanczendzongę Środkową (8482 m n.p.m.). Wojciech Brański ma na swoim koncie także Szczyt Lenina, Szczyt Korżeniewskiej i Szczyt Komunizmu. Jest autorem książek "Do Himalajów - wiecznych śniegów skarbnicy" oraz współautorem publikacji "Dwie Kanczendzongi" i "Kangbachen zdobyty". W 2004 roku został prezesem Polskiego Klubu Górskiego. Dwukrotnie został odznaczony złotym medalem "Za wybitne osiągnięcia sportowe", a także wyróżniony medalem na 100-lecie polskiego alpinizmu.

W spotkaniu wzięło udział około 100 uczniów z Publicznego Gimnazjum w Zakrzewie.

Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Brańskim o życiowej pasji, współpracy w górach z narażeniem życia i tegorocznym sukcesie Andrzeja Bargiela.